avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate redcom

Activitate redcom

Buna ziua si sarbatori fericite.

Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri la niste intrebari care ma macina?
Multumesc,

As vrea sa cumpar un website, o afacere online. Detaliile sunt stabilita in sensul ca eu stiu ce cumpar si proprietarul ce vinde.
Proprietarul este pfa.
Situl pe care as vrea sa il cumpar este undeva in europa, proprietar roman.
Exista un contract standard sau ceva adaptat prin care pot sa cumpar acel site cu acte in regula,
As vrea sa trec totul printr-un notariat sa fie legal.
Care ar fi pasi pe care ar trebui sa ii urmez?

Mersi inca o data.



Salut,
Un act notarial incheiat cu data certa ( vanzare parti sociale cu tot cu datorii catre un asociat) poate fi atacat in instanta invacand nulitatea absoluta a acestui act.

De ce ar trebui sa ma feresc sau sa caut sa stipulez in acetele notariale ca acest act sa nu fie atacat?

Un avocat poate autentifica acest act in ce masura? Sau cum se poate incheia si data certa si actul de autentificare?

Daca un asociat nu mai apare la Registrul comertului ( administrator) ci apare cel de al 2 asociat/admin mai poate fi atacat de cel de al 2 asociat daca se razgandeste dupa cele 15 zile de recurs la data certa?

Mersi.
Salve,
Am un contract in de infiintare firma in care este stipulat:

Părţile sociale pot fi transmise numai intre asociati. Transmiterea catre persoane din afara societatii este permisa numai daca a fost aprobata de catre asociati reprezentand 100% din capitalul social.

Transmiterea părţilor sociale se poate face prin succesiune sau ca efect al partajării bunurilor comune dintre soţi.


Apoi in alta parte:

Poate fi exclus din societate:
a) asociatul care, pus în întârziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b) asociatul administrator care comite fraudă în dauna societăţii sau care se serveşte de semnătura socială sau de capitalul social în folosul lui sau al altora;
c) asociatul care înfiinţează, pe întreg teritoriul judeţului în care activează, alte societăţi comerciale cu obiect de activitate similar cu cel prevăzut la art. 9 din prezentul act constitutiv.

Eu sunt asociat administrator.

Cum pot sa ies din firma respectiva:

E legal sa imi fac o alta firma cu acelasi obiect de activitate, si sa fiu exclus cumva din firma veche?

Dar pot eu ca administrator sa cesionez partile mele sociale unei terte persoane din afara firmei?

Suntem multi asociati si multi din ei nu mai pot contactati deloc.

Ce solutii am?

Mersi frumos.
Buna ziua,
Ma intereseaza sa gasesc un avocat specializat in drept comercial care sa ma ajute la iesirea dintr-o asociere la o societate srl.

Societatea are acum datorii dar eu nu mai sunt in firma de 2 ani. Am facut cerere de demisie din postul de Administrator si pentru locul de munca.

Astept un raspuns pe privat cu datele de contact.

Multumesc.
Buna ziua,
Am cautat putin pe forum si am citit diferite opinii legate de plata individuala a contributiilor la stat
CAS, Somaj, Contributii pntru pensie.

De curand am ramas fara un loc de munca, de unde am plecat prin demisie.

Am sunat la CAS si mi s-a spus ca trebuie sa platesc si din urma lunile in care nu am lucrat ( totalizand cam un an de cand am terminat)

Poate cineva sa imi spuna care sunt pasii de urmat pentru a-mi plati singura contributiile?

Exista firma care se ocupa cu asa ceva. Sper ca bani de la lichidare sa imi ajunga sa platesc un an de zile de acum inainte toate contributiile.

Mulumesc anticipat pentru informatii...

Salut,
Daca vreau sa caut un partener de afaceri, ce ar trebui sa cer de la unul?
Dar daca mi s-ar propune o asociere pentru un business sau un parteneriat, ce ar trebui sa stiu inainte de a ma implica?