avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate Tempo

Activitate Tempo

Buna seara,

Detin o societate de intermediere in domeniul agricol si anul acesta ma confrunt cu cateva situatii de nerespectare ale unei clauze contractuale, mai exact, nu se livreaza de catre vanzator cantitatea de marfa contractata ceea ce duce la mari probleme cu livrarile catre fabrica cu care lucrez.

Ma intereseaza un avocat specializat in drept comercial, preferabil din jud Arges, pentru o consultatie juridica intr-o prima faza.

Va multumesc!
Buna ziua!

Mama mea si-a pierdut certificatul de nastere si cand a fost la primaria arondata sa faca cerere pt eliberarea unuia nou. Aici a aflat ca de fapt data ei de nastere este alta in evidenta primariei (toata viata a avut actele + certificatul de nastere pe 16.01. iar la primarie apare 19.01.desi primul certificat a fost eliberat tot de ei) si ca trebuie sa refaca dupa 65 de ani toate actele. Evident ca acest lucru inseamna cheltuieli financiare foarte mari plus foarte multe drumuri.
Cum ar trebui sa procedam legal pentru a nu fi nevoie de schimbarea tuturor documentelor sau sa ajungem sa dam in judecata primaria?

Va multumesc!
Buna dimineata!
Reprezint o societate comerciala si am primit o adresa de infiintare a unei popriri pe numele unui angajat care insa este are CIM-ul suspendat pe o perioada de 6 luni, deci salariul nu se plateste in aceasta perioada. Cum pot proceda legal cu aceasta adresa? Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Executare sentinta
Multumesc pt raspuns. Executorul judecatoresc mi-a zis ca exista un termen de 30 de zile de la depunerea executarii asupra conturilor pana la primirea unui raspuns din partea bancilor. Numai dupa acest termen putem actiona asupra bunurilor. Eram un pic nelamurit de acest termen.
Buna ziua,

Am castigat intr-un dosar privind o somatie de plata, am gasit un executor judecatoresc din localitatea firmei unde s-a judecat dosarul si unde are sediul debitorul si am depus pentru incuvintarea executarii silite. S-a admis de catre judecatorie cererea si executorul a trimis catre bancile debitoarei executarea conturilor cu suma de recuperat.
As dori sa stiu ce termen se acorda pana la primirea debitului (daca acesta exista in conturi) si ce se poate face mai departe daca din conturi nu se poate recupera nimic. Multumesc

O zi buna
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Multumesc
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Am inteles. Deci urmatorul pas este sa ma adresez unui executor pt blocare cont, etc?
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Buna ziua,

Revin cu noutati....am castigat procesul adica judecatorul a admis cererea mea si a obligat debitorul la plata datoriei + dobanda legala+ cheltuieli judecata. Dupa vreo 34 de zile de la pronuntare, am primit hotararea prin posta (pe data de 28.03). Din cate stiu eu (dar ma pot insela), in acelasi timp aproximativ, primeste si debitorul hotararea scrisa. Ei fie trebuia sa depuna contestatie in 10 zile de la primirea hotararii, fie sa plateasca. Nu s-a intamplat nici una, nici alta.
Ma gandesc sa ma indrept rapid catre un executor judecatoresc din orasul debitoarei pt a-mi recupera intr-o forma sau alta datoria.
Sunt indreptatita sa vorbesc deja cu un executor sau trebuie sa mai astept? Ce ma sfatuiti sa fac?

P.S.: Am aflat ca firma nu mai lucreaza si ca la sediul ei mai sunt doar cativa angajati si masinile si utilajele.
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Multumesc mult pt raspunsuri. Am trimis totusi din partea mea ( creditoare) la ITM-ul din localitatea debitoarei o cerere daca persoana care a semnat procesul vb a fost sau angajatul lor....acum nu stiu daca o sa si raspunda la email-ul trimis.....
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Multumesc pt raspuns. Problema este ca procesul vb nu este stampilat doar numele persoanei in clar si semnatura in dreptul debitoarei.
Am mai avut in paralel un alt proces cu ei pe somatie de plata si au contestat acelasi lucru si acolo (era alta persoana care a facut receptia produselor). Cand am adus dovada de concediere a persoanei respective in instanta si a rezultat ca era angajatul lor la adata receptiei, am avut castig de cauza....(bine, oricum nu au platit nici cu proces castigat...urmeaza executarea conturilor si a bunurilor...)
De data aceasta, nu pot da de persoana care a semnat la acest proces care este in derulare si nu stiu cum sa procedez pt ca se apropie termenul. Nici nu am de unde dovedi ca persoana respectiva a mai semnat in numele lor alte acte.....