avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate adelinad2003

Activitate adelinad2003

Avem un cazb tragic in familie, soacra, cumnata si cumnatul meu au murit intr-un accident de masina,socrul a murit acum 2 ani astfel ca doar sotul a ramas din familia cumnatei iar din partea cumnatului are 2 frati.Nu au copii.
Am inteles ca la succesiune conteaza momentul in care a murit fiecare pentru ca fratii cumnatului s-au dus sa se intereseze la iml de ora la care a murit fiecare sa vada daca o pot mosteni si pe cumnata.Sotul meu, intamplator, a pastrat acasa o copie dupa certificatul constatator de deces de la iml in care la ora e trecuta o liniuta adica probabil nu s-a stabilit exact ora la care a murit fiecare ceea ce am citit ca inseamna ca nu se mostenesc unu pe altu.Daca pe certificatul de la iml nu e trecuta ora mai poate sa vina cineva acum sa zica ca de fapt cumnata a murit prima si cumnatul mai tarziu ?
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: eu am optat pentru concediu crestere copil 2 ani dar am fost chemata la serviciu cand a facut bebe un an asa ca de pe 3 august m-am intors, am depus dosarul pentru stimulentul de insertie iar azi am aflat intamplator ca atunci cand mi s-a dat adeverinta de venit anul trecut nu mi-au trecut si bonurile de masa...cei de la job imi zic sa ma duc acum sa imi recalculeze ...s-a mai confruntat cineva cu asta, mai are vreun rost? mentionez ca indemnizatia nu depasea 1200 , cu bonurile ar fi ajuns la 1200
Răspuns la discuția Asigurare viata BRD - refuz plata
adelinad2003 a scris:

sdianaviolina a scris:

la acel chestionar trebuie sa fie si o alta intrebare, si anume: daca sufera de boli cronice?? si aicea ar intra si diabetul.
Ati putea reveni cu o adresa catre asigurator, prin care s-a aratati ca nu din cauza diabetului a decedat asiguratul, ca acel cancer a fost descoperit dupa incheierea asigurarii ( daca e adevarat si puteti si proba), ca e bine sa reanalizeze cazul dvs. pentru a acoperi creditul, asa cum I s-a promis socrului, atunci cand I-au acordat acel imprumut.
Puteti face si o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( care a inclus si fosta Comisie de Supraveghere a Asigurarilor-CSA), sa vedeti ce va raspund.


Pe adeverinta de la medic pe care am depus-o la dosar scrie ca decesul s-a produs ca urmare a faptului ca avea cancer ( care a fost descoperit inainte cu 3 luni de deces lucru care reiese din biletul de iesire din spital, are si referat pentru chimio ) dar ca pe langa asta mai suferea si de diabet fara insa a fi acesta lucrul care a dus la deces.



Din pacate nu stiu de ce dar nu am avut niciodata o copie de pe acel chestionar ,doar l-am vazut fugitiv odata insa nu se regasea intrebare legata de bolile cronice de care sufera, oricum le-am dat telefon de cateva ori si m-am legat de faptul ca socru a fost diagnsoticat cu diabet in urma cu 7 ani nu cu 5 cum a fost intrebarea si nu mi-au replicat cum ca ar mai fi fost si intrebarea despre bolile cronice de care sufera, au mai zis doar ca a fost intrebat daca lua tratament si a zis ca nu ceea ce iar e adevarat -chiar nu lua , tipu de diabet de care suferea nu presupunea insulina
Răspuns la discuția Asigurare viata BRD - refuz plata
sdianaviolina a scris:

la acel chestionar trebuie sa fie si o alta intrebare, si anume: daca sufera de boli cronice?? si aicea ar intra si diabetul.
Ati putea reveni cu o adresa catre asigurator, prin care s-a aratati ca nu din cauza diabetului a decedat asiguratul, ca acel cancer a fost descoperit dupa incheierea asigurarii ( daca e adevarat si puteti si proba), ca e bine sa reanalizeze cazul dvs. pentru a acoperi creditul, asa cum I s-a promis socrului, atunci cand I-au acordat acel imprumut.
Puteti face si o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( care a inclus si fosta Comisie de Supraveghere a Asigurarilor-CSA), sa vedeti ce va raspund.


Pe adeverinta de la medic pe care am depus-o la dosar scrie ca decesul s-a produs ca urmare a faptului ca avea cancer ( care a fost descoperit inainte cu 3 luni de deces lucru care reiese din biletul de iesire din spital, are si referat pentru chimio ) dar ca pe langa asta mai suferea si de diabet fara insa a fi acesta lucrul care a dus la deces.
Răspuns la discuția Asigurare viata BRD - refuz plata
polloctav a scris:

Nu ati precizat daca imprumutul a fost achitat integral inainte de deces sau daca defunctul mai platea rate. De asemenea, in cazul imprumutului polita de asigurare este data in favoarea bancii si nu a titularului creditului. V-a solicitat banca sa platiti restul de bani din suma imprumutata de defunct? Daca va solicita sa platiti restul de credit, in calitatea dvs de mostenitori, atunci puteti sa chemati in garantie asiguratorul pentru a platii bancii restul de bani din datoria contractata. Altfel, dvs nu puteti incasa suma asigurata, polita fiind in favoarea bancii.....


Multumesc pentru mesaj.
Socrul meu inca mai avea de platit rate pentru acel credit.
Noi nu vrem sa incasam suma asigurata doar ca polita aceea sa acopere restul de credit.
Cei de la banca ne solicita sa platim ratele , ne-au trimis si citatie acasa si telefonic ne suna odata la 2 zile desi le-am explicat ca asteptam raspuns de la asigurator.
Socrul meu a contactat un imprumut de la BRD in anul 2011 si a incheiat o polita de asigurare. Din pacate anul acesta in iunie a decedat, am depus dosarul pentru solicitare despagubire si a fost refuzat.La incheierea politei a fost intrebat daca in ultimii 5 ani a fost diagnosticat cu o serie de afectiuni la care el a raspuns ca nu, printre acestea era si diabetul zaharat , afectiune pentru care a primit diagnostic in 2004.Mentionez ca socrul a decedat din cauza cancerului.
Intrebarea este aveau dreptu sa refuze din moment ce el a fost intrebat de afectiunile cu care a fost diagnosticat in ultimii 5 ani si nu in ultimii 7 ani?
Exact asa era intrebarea pusa in asigurare-in ultimii 5 ani ati fost diagnosticat cu ....adica nu il intreba sunteti in evidenta ca suferind de ...sau ati fost diagnosticat vreodata cu ...

As vrea o parere sa stiu daca are vreun rost sa ne judecam cu ei sau platim si gata.
Răspuns la discuția CFS fara voie
Asa cum am zis nu am facut nici o cerere ideea e ca ei ne-au bagat in CFS pentru a nu mai plati acele cotizatii , nu sunt numai eu in situatia asta majoritatea colegiilor iar unii din ei au fost prezenti chiar si cand se presupune ca au fost in CFS
Răspuns la discuția CFS fara voie
Nu am fost pentru ca ni s-a spus sa venim pe data de .... la servici si oricum era perioada sarbatorilor , nu am primit banii mai putin iar intrebari nu mi-am pus pentru ca am aflat acum cateva zile , nu exsita nici o cerere semnata de mine si nici nu am fost instiintata ca urmeaza sau ar urma sa fiu in concediu fara plata
Discuție CFS fara voie
De curand am aflat intamplator ca firma la care lucrez m-a bagat in concediu fara plata cateva zile in ianaurie ( asa zic ei ca doar cateva zile ca deocamdata nu am apucat sa verfic ) dar asta fara sa ma instiinteze se poate sa se faca acest lucru fara ca angajatu sa fie instiintat , e drept ca nu am fost la serviciu atunci ca a fost in perioada sarbatorilor si ni s-a spus ca avem vacanta nicidecum ca o sa fim bagati in concediu fara plata
Răspuns la discuția Garantie
ba da , normal ca am cerut restituirea integrala si prin sentinta data ei trebuie sa imi restituie toata suma , numai ca raspunsul lor a fost ca s-au facut incurcaturi la contabilitate si trebuie sa le dau eu bani - raspuns la care eu nu stiu cum sa reactionez . ei in mod normal trebuiau sa imi returneze macar diferenta dintre ceea ce ziceau ei ca le datorez eu ptr curs si totalul garantiei ceea ce nu au facut . Am inteles ca aceea garantie trebuia de fapt depusa intr-un cont pe numele meu la cec sau banca si la sf sa mi se dea si dobanda , pana acum nu mi s-a comunicat nimik de unde sa ridic