avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate rolena

Activitate rolena

Da, am o deverinta eliberata devangajator din care reiese ca am fost angajata in peroada 01.02.2012 - 01.08.2014.
Dar am si un Certificat de atestare fiscala eliberat in data de 27.02.2015 din care reiese ca nu am obligatii bugetare de plata.
Trebuie sa achit contributia la sanatate din anul 2013, daca in acel an aveam 23 de ani si faceam Masterul la buget, deci eram asigurata ?

Mentionez ca in acelasi an 2013 am avut un Contract de munca in care angajatorul nu a achitat contributia la sanatate .
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc pentru raspunsuri !
Banii au fost dati la domiciliul avocatului in prezenta unei alte persoane care poate oricand sa confirme.
Nu ma mai chinui sa-i recuperez, este un proverb care spune " domnia si prostia se platesc ". #-o
Atrag atentia asupra acestui aspect " exista si avocati "incorecti", poate nu-i cuvantul potrivit ar trebui ceva mai dur


La prima intalnire cu avocatul care doream sa ma reprezinte intrun proces de divort / partaj, acesta mi-a solicitat plata integrala a onorariului.
Am achitat acea suma fara a primi vreo chitanta. Am semnat o imputernicire pentru a ma reprezenta. Avocatul a redactat doar intampinarea ( eu fiind parata). Am hotarat sa nu ma mai reprezinte avand motive intemeiate ( nu m-a indrumat cum sa redactez o cerere de reducere a taxei de timbru intrucat venitul meu net lunar nu depaseste 500 lei, mai mult nici nu stia ca este posibil acest lucru , si multe altele).
Intrebarea este imi pot recupera macar partial onorariul achitat si daca da cum ?

Multumesc anticipat !
Multumesc !
Am aflat mediere putin cam tarziu.
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la valoarea taxei de timbru ce trebuie achitata de o persoana al carei venit net este exclusiv din pensie in val.= 545 ron. Mai precis m-ar interesa daca beneficiaza de reduceri avand in vedere valoarea venitului lunar, reduceri la taxele de timbru intrun proces de divort si partaj.
Multumesc !
Va rog frumos sa ma ajutati, am avut un "autoturism" Dacia 500 - (Lastun) pe care
l-am vandut in anul 1991 fara insa a face actele necesare. Astfel am ramas inregietrata la Administratia financiara si platesc impozitul aferent, problema este ca nu mai am documentele masinii ( carte de identitate, talon) si nu reusesc sa mai gasesc persoana careia i-am vandut masina.
Cum pot radia aceasta masina sa nu mai platesc impozit ?
Multumesc anticipat !
Buna ziua,
Am trimis o alta persoana sa-mi plateasca impozitul pe cladire si teren pentru anul 2011, avand si chitanta de anul trecut.
Mentionez ca anul trecut am cumparat locuinta si jumatate din suprafata de teren pe care era rolul agricol. Am facut toate actele si inregistrarile legale pentru ce am cumparat inclusiv rol pe numele meu.
Nu stiu cum au reusit dar au calculat gresit incasand impozitul si pe terenul ce nu este al meu.
Imi pot recupera banii si cum ar trebui sa procedez
Primaria cu pricina este in alt judet si ar trebui sa lipsesc de la serviciu sa ajung acolo.

Multumesc anticipat
S-a scris mult despre obligativitatea platii taxei radio tv de catre persoanele juridice, si tot n-am inteles daca societatea nu detine aparate radio si tv suntem obligati sa achitam aceasta taxa ?
Activitatea se desfasoara intrun spatiu inchiriat unde achitam pe factura de lumina aceasta taxa radio tv( factura fiind pe persoana fizica ) in sediu fiind doar calculatoare.
Multumesc !