avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate laurab.

Activitate laurab.

Buna ziua.As dori daca se poate sa ma ajute cineva cu un sfat.Sunt absolventa unei facultati particulare. Din pacate au existat niste probleme intre Ministerul Educatiei si aceasta facultate si din 2009 nu reusesc sa obtin diploma de licenta.Am deschis in martie 2012 impreuna cu alti colegi un proces impotriva Ministerului Educatiei si a acestei universitati, pt. eliberearea diplomei de licenta.Am castigat procesul,dar Ministerul a a facut recurs si ne-a amanat pana in martie 2014,iar cererea de preschimbare a acestui termen ne-a fost respinsa .Avocatul nostru ne-a propus o reorganizare(ca sa nu asteptam pana in 2014) in sensul ca va trebui sa renuntam la acest proces si sa incepem un altul doar impotriva universitatii; universitatea chemand la randul ei ministerul in garantie.Ce inseamna ,,chemarea in garantie a ministerului"?Ce sanse avem sa obtinem diploma urmand aceasta noua cale de atac? Chemarea ministerului in garantie il obliga sa ne elibereze aceste diplome ?
Multumesc!
Buna ziua.As dori sa stiu cum pot verifica daca cei de la contabilitate imi calculeaza in mod corect salariu deoarece in fiecare luna primesc fluturasul cu alte sume,ba mai mult suma de la salariu de incadrare este aceeasi cu cea de la salariu de baza si tot asa.De fiecare data cand cer explicatii incep sa ma ,,nauceasca " cu legi, ordonante,s-a strecurat o greseala,ne pare rau ,etc.Mentionez ca sunt profesor I.cu definitivat,transa de vechime10-14 ani.
Deci actul cel mai potrivit ar fi donatia. .Eu auzisem mai nou si de testamentDeci ,intocmind un act de donatie
fiul meu va fi singurul beneficiar al acestei averi. Sper ca am inteles corect ,nu?.
La randul sau fiul meu poate sa-i doneze averea fiului sau (adica nepotului meu) fara ca nora mea sa beneficize de ceva din aceasta avere?Ma gandesc ca fiind mama copiluluicare este inca minor.......
Buna ziua.As dori sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarea problema:Am 52 de ani si anul trecut in iulie 2008 sotul meu a decedat.Cum sa procedez ca toata averea mea,casa. pamant etc. sa raman in posesia fiului meu fara ca nevasta lui sa beneficieze de ceva din aceasta avere (am motivele mele ca sa procedez asa):(.Mentionez urmatoarele :
-am 2 copii casatoriti :o fata care la randul ei are 2 copii si un baiat care are si el un copil
- am facut succesiunea si toata averea este trecuta pe numele meu (cu acceptul celor doi copii ai mei).
Eu (cu acceptul fiicei mele) as dori sa-i fac acte pe toata averea mea fiului meu dar nu stiu ce fel de acte pt ca sotia lui sa nu beneficieze de ceva din acesta avere.Repet :sa nu aiba niciodata drept la ceva din aceasta avere. Si inca ceva :fiul meu sa devina proprietarul intregii averi doar dupa moartea mea. Sper ca am dat toate detaliile necesare.Daca nu ,voi reveni.
VA MULTUMESC DIN SUFLET!:)
VA MULTUMESC DIN SUFLE:)T!
Data post: Duminica, 12 Iulie 2009, 17:30
Forum Pensionari si probleme juridice legate de pensii

Subiect RE: la ce varsta poate beneficia de pensia de urmas? (mergi la mesaj)


Va multumesc, dar aceasta lege am citit-o si eu de pe net .Problema este ca nu am inteles la ce varsta trebuie sa depuna mama mea dosarul la casa pensiilor.Poate nu am fost prea explicita,deci,reiau:.
-mama mea are in acest moment 56 de ani(este nascuta pe 3 decembrie 1952
-tatal meu a fost pensionar.(pensionat la limita de varsta)
-au fost casatoriti 37 de ani.
-mama mea nu este si nu a fost niciodata beneficiara vreunei pensii intrucat ea a fost casnica(cu exceptia pensiei de 6 luni pe care a luat-o imediat dupa moartea tatalui meu in iulie2008 - deoarece nu avea nici un venit)

In conditiile acestea mama am inteles ca poate sa ia pensie de urmas dupa tatal meu.Problema este ca nu stiu la ce varsta pt. ca studiind legea pensiilor am vazut ca varsta standard de pensionare incepe de la 57 si merge pana la 60 de ani .i
Unii imi spun ca trebuie depus dosarul la la 57 de ani ,altii la 58si 3 luni etc.Nu mai inteleg nimik !!!!!!!!
Va rog sa ma lamuriti! Multumesc tare mult!

ultima data editat de laurab. pe data de Duminica, 12 Iulie 2009, 18:11
Va multumesc, dar aceasta lege am citit-o si eu de pe net .Problema este ca nu am inteles la ce varsta trebuie sa depuna mama mea dosarul la casa pensiilor.Poate nu am fost prea explicita,deci,reiau:.Mama mea are in acest moment 56 de ani(este nascuta pe 3 decembrie 1952) Iar tatal meu a fost pensionar.(pensionat la limita de varsta)Au fost casatoriti 37 de ani.In conditiile acestea mama am inteles ca poate sa ia pensie de urmas dupa tatal meu.Problema este ca nu stiu la ce varsta pt. ca studiind legea pensiilor am vazut ca varsta standard de pensionare incepe de la 57 si merge pana la 60 de ani Mentionez ca mama mea nu este si nu a fost niciodata beneficiara vreunei pensii intrucat ea a fost casnica.Dupa moartea tatalui meu (anul trecut in iulie) ea a beneficiat de pensie 6 luni de zile deoarece nu are nici un venit.
Unii imi spun ca trebuie depus dosarul la la 57 de ani ,altii la 58si 3 luni etc.Nu mai inteleg nimik !!!!!!!!
Va rog sa ma lamuriti! Multumesc tare mult!