avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate m.ella80

Activitate m.ella80

poate cineva va rog sa ma informeze cu privire la acordul intre angajat si angajator pentru asigurarea transportului gratuit?
practici...
se poate incheia un singur contract de achizitii publice pentru 3 loturi distincte, optiunea din fisa de date fiind ca se depune oferta pentru toate trei loturile, iar punctajul acordandu-se prin media punctelor insumate de oferte pentru fiecare lot in parte?;)
va rog fr. sa-mi transmiteti care este termenul de calcul exact al valabilitatii scrisorii de garantie.
respectiv, se ia in calcul inclusiv ziua depunerii, sau ziua ulterioara reprezinta startul calculului valabilitatii.Argumentat articole de lege.
astept raspuns urgent
va multumesc mult
Discuție penalitati
Daca nu contest penalitatile si calculul lor dintr-o ordonanta cuprinzand somatia de plata, ci doar suma facturata, pot achita doar penalitatile pana la ramanerea def a hot jud.?
ca sa nu fiu nevoita sa platesc mai multe penalitati pana la ramanerea def a hot.
Cat de legala este conditia impusa de un partener de afaceri de a garanta plata cu fila cec sau bo in alb? este vreun articol de lege sau o norma care sa interzica aceasta practica? astept un raspuns
Răspuns la discuția B.O. bataie de cap
scurt istoric: am incheiat un contract cu o firma de consultanta pt obtinere finantare pt un proiect. in atributia prestatorului intra intocmirea dosarului. din culpa sa dosarul a fost refuzat, respectiv finantarea proiectului. a fost astfel pus in situatia de a restitui avansul acordat. a fost de acord cu aceasta, am recuperat o parte din suma insa pentru restul de suma mi-a dat bilete pe care le primise la randul sau. cu buna credinta le-am girat la randul meu catre alt creditor. si......atat
Răspuns la discuția B.O. bataie de cap
si cum fac?
cer biletele si merg cu ele la executor/?execut emitentul, nu pers juridica cu care eu am avut relatii contractuale? falimentul sa-l cer in baza facturilor si a contractului? plangere pt inselaciune cum sa-i fac? nu pot face dovada ca cel care a emis biletul nu avea disponibil, nu am avut relatii cu el, ci mi-a fost girat si eu l-am girat la randul meu unui creditor

am primit bilete la ordin girate pe care le-am girat la randul meu. suma a ramas neincasata pana azi.
problema e de aproape 1 an de zile. ce pot face si cum imi pot recupera banii? impotriva emitentului nu am cum sa ma indrept pt ca nu am raporturi directe cu el. deasemenea biletele au ramas girate la creditorul meu.(care bineinteles nu a incasat nimic). Chiar nu stiu cum sa procedez. e vorba de peste 50.000 ron. va rog mult sa-mi dati un sfat.
#-o