avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate mihai251979

Activitate mihai251979

Buna seara! Locuiesc la etajul 1 intr-un bloc cu 4 etaje,si nu de putine ori am gasit rufele agatate la uscat murdare ,de resturile alimentare ale unor vecini .In preajma sarbatorilor (Craciun, Paste) copacii din fata ferestrelor sunt plini cu resturi si organe de origine animala. Desi i-am vazut si i-am rugat pe cei in cauza sa nu mai arunce aceste resturi,gunoaie, mi-au spus ca si ei platesc pentru curatenia din jurul blocului... #-o Asociatia nu a rezolvat nimic asa ca sunt hotarat sa merg mai departe. Ce sfaturi imi dati? Va multumesc! O seara buna!!
Buna seara! Sotul, sorei mele a inaintat cerere de divort.A primit 2 citatii acasa ,urmatoarea infatisare urmand sa aiba loc in data de 27.02.2012.Sora mea lucreaza in Italia si nu are posibilitatea de a reveni in tara,riscand sa isi piarda locul de munca. Impreuna au un copil in varsta de 8 ani,care locuieste cu tatal lui.Intrebarile mele sunt : Poate fi reprezentata ,la proces in lipsa ei,de un avocat? Ce documente ii trebuie la dosar ? Poate cere vizitarea copilului in instanta? Multumesc mult!!!
Buna seara! Dupa casatorie ,sotia are numele meu de familie ...Cum se procedeaza pentru schimbarea numelui si prenumelui in urmatoarele acte: diploma de studii,contract de vanzare cumparare (apartament),contracte utilitati(gaz,electrica,etc) Va multumesc!
Se pot obtine informatii si on line sau telefonic despre societate ,de la registrul comertului. Eu domiciliez la 350 km de sediul societatii respective.Va multumesc!
Buna ziua ! Am fost angajatul unei societati, care mi-a incheiat contractul abuziv precum ca eu mi-am dat demisia,eu neformuland si nesemnand nici o astfel de cerere.Una peste alta,am renuntat la contestatie si am ales sa merg mai departe cu drepturile salariale neprimite de 7 luni ,plus indemnizatia concediului de odihna .Am castigat procesul in care fostul angajator este obligat sa imi acorde aceste drepturi,drept pentru care am apelat la un executor judecatoresc pentru proprire.S-a facut expertiza contabila,s-a stabilit suma si urmeaza sa-mi primesc banii in momentul in care va fi descoperit contul sau conturile societatii.Intre timp am aflat ca fostul angajator isi va schimba denumirea societatii. Ce se intampla daca nu imi primesc banii pana la inchiderea societatii la care am fost angajat? Va multumesc!
In titlul executoriu se precizeaza obligarea fostului angajator la plata drepturilor salariale pe ,perioada ianuarie-septembrie,respectiv indemnizatiile concediului de odihna .Iar dl expert mi-a spus ca trebuie sa se faca o expertiza contabila ,si pana d-na expert contabil nu o finalizeaza,dansul nu poate inainta demersurile executarii.Eu am trimis in contul d-nei o suma de bani ,reprezentand onorariul,si acum sunt tot amanat de pe o zi pe alta.:(
Buna seara! De ceva timp am castigat un proces inpotriva fostului angajator,cu executare silita,pentru recuperarea drepturilor salariale. Am apelat la un executor judecatoresc,trimitandu-i acestuia toate documentele necesare demararii,actiunii.Dansul mi-a dat un numar de telefon al unei doamne expert contabil,pentru a discuta despre onorariul acestei actiuni si despre transferul banilor catre aceasta(eu locuiesc la 300 km de judetul unde se afla fosta societate unde am fost angajat). A trecut o luna si jumatate de cand am trimis banii d-nei expert si nici acum nu a finalizat aceasta expertiza.De fiecare data cand am sunat-o, m-a dus cu zaharelul de pe o zi pe alta.ca:``este volumul mare de munca``ca :``il va termina maine`` etc .etc. Intrebarea mea este:Cat ai permite legea sa intarzie cu aceasta expertiza? Va multumesc mult!
Buna ziua! Am castigat de curand procesul inpotriva fostului patron care a refuzat sa-mi plateasca drepturile salariale.Recent am primit hotararea tribunalului care obliga parata sa -mi plateasca drepturile salariale si indemnizatia pentru concediu de odihna ,aferente anului respectiv.Termenul de recurs a expirat,iar cand am contactat societatea mi-au spus ca ei nu au primit nici o comunicare la sediul firmei.Ca o paranteza,tin sa precizez ca decizia de concediere a fost expediata de societate de la o alta adresa (unde se afla si in prezent) decat cea din registrul comertului.M-au rugat sa le trimit prin fax aceasta hotarare ,pe langa aceasta am trimis si o cerere scrisa si semnata de mine,in care le-am cerut ca in baza acestei hotarari ,in termen de 15 zile sa-mi trimita drepturile respective in cont.Au trecut si cele 15 zile ,ei nu raspund la telef iar banii nu sunt in cont.Pentru a apela la un executor ,ce acte trebuie sa prezint acestuia? Trebuie copie legalizata de pe hotarare, cu mentiunea definitiva si irevocabila de la arhiva tribunalului?Pot trimite executorului prin fax documentele necesare(locuiesc la 300km de localitatea unde se afla societatea)? Va multumesc mult! O zi buna!
Buna ziua! Am o hotarare din partea tribunalului catre fostul angajator,privind plata drepturilor salariale,a expirat si perioada de recurs (10 zile) a acestuia ,si a-si dori sa -i trimit o scrisoare pentru a-mi plati aceste drepturi.Imi puteti da un exeplu de astfel de cerere(scrisoare)? Va multumesc mult!
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Am uitat totusi sa va intreb ,daca as putea cere acest lucru prin intermediul FAX-ului(sunt 330km intre domiciliul meu si tribunalul unde se afla dosarul) ,si daca se poate ,cum sa formulez o astfel de cerere! Va multumesc mult!