avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate liviutza08

Activitate liviutza08

Răspuns la discuția Job in domeniul juridic
Buna! subscriu comentariilor tale...eu sunt licentiata in drept de 2 ani, am terminat Masterul de stiinte penale anul trecut, locuiesc in Bucuresti si consider ca ne-ar fi de mare ajutor daca ar exista informatii despre joburi in domeniul juridic. Deci, practic, cu diploma de licenta si de master nu pot face mai nimic daca nu dau examen mai departe la Barou sau Inm, etc....multi bani cheltuiti pe inscrieri, examene peste examene pentru ca dupa aceea sa te aflii din nou in postura de a-ti cauta loc de munca, si pe un salariu mizerabil. Aparent 5 ani de invatat nu sunt suficienti si ma gandesc serios, cu parere de rau, sa abandonez domeniul acesta si sa ma reprofilez! Eu, personal m-am saturat sa ni se tot bage pe gat teorie dupa teorie cand practica ne omoara! Asadar, daca cineva cunoaste site-uri unde putem aplica pentru diferite joburi in acest domeniu, sau orice informatie atat pentru cei licentiati cat si pentru studenti, as aprecia ajutorul! Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere in Barou 2012
asadar, examenul va fi dupa vechiile coduri, (ca si examenul la magistratura)?
Buna ziua! In primul rand, imi cer scuze daca intrebarea mea s-a mai regasit si in subiectele anterioare, dar recunosc faptul ca nu am avut timp sa urmaresc toate postarile...asadar, imi poate spune cineva daca tematicile pentru admiterea in Baroul de avocati Bucuresti si respectiv admiterea la INM vor fi din noile coduri? Am inteles ca admiterea in Barou va fi dupa codurile vechi/in vigoare in momentul acesta, iar admiterea la INM va fi dupa legislatia de la momentul examenului-deci noile coduri, care vor intra in vigoare prin iunie-....problema este ca nu exista inca tratate actualizate dupa care sa invatam, iar timpul este limitat! Finalizand, se stie ceva sigur despre admiterea la barou si in special la INM din anul acesta? Va multumesc anticipat!
Buna ziua! As dori sa stiu daca un student poate primii indemnizatie de somaj, si daca da, ce acte sunt necesare pentru dosar! Precizez faptul ca nu este vorba despre un absolvent ci despre cineva care are calitatea de student si nu este incadrat in munca!
multumesc! :)
Buna ziua!
As dorii sa-mi spuneti si mie care este cea mai recenta modificare in codul de procedura civila in privinta executarii silite, care lege o reglementeaza sau in care monitor oficial au aparut modificari pentru ca m-ar interesa exact textul de lege respectiv.Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
As dorii sa-mi spuneti si mie care este cea mai recenta modificare in codul de procedura civila in privinta executarii silite, care lege o reglementeaza sau in care monitor oficial au aparut modificari pentru ca m-ar interesa exact textul de lege respectiv.Va multumesc anticipat!