avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate umis

Activitate umis

Răspuns la discuția conditii de munca
Multumesc!
Din concediul de odihna din anul 2017 mai am de efectuat 12 zile.Aceste zile trebuie sa le iau obligatoriu in transa de 10 zile legate in 2018 ?Pana cand pot sa le iau? Trebuie sa fac justificare de ce nu mi-am luat aceste zile in 2017 atunci cand am fost programata?
Personalul din laboratorul din cadrul administratiilor bazinale ,care face analizele la apele menajere, sunt expuse la lucru cu substante toxice si cancerigene si la contaminarea cu tot felul de parazitoze .Cum sa ne revendicam dreptul la sporul de conditii si in ce hotarare de guvern ne incadram ?
Primaria unei comune a plantat in toamna platani de-a lungul drumului la o distanta de 1 m de gardurile oamenilor .Este legal ce au facut avand in vedere ca in interior pe lungimea gardului am plantata vita de vie pe o latime de 10
m si lungime de 30m.Umbra acestor pomi dauneaza dezvoltarii vitei de vie .Se poate interveni legal?Nu trebuia sa ne ceara acordul?
in data de 22/05/2009 am primit un ordin de revocare din functia de director executiv din cadrul unei anumite institutii conform ordonantei 37/2009.
M-am adresat institutiei care a dat ordinul si in acelasi timp si instantei de contencios administrativ curtea de apel printr-un avocat pentru revocarea ordinului
Acelasi lucru i s-a intamplat si unui coleg de la alta institutie publica cu acelasi regim ca si a mea
Am angajat acelasi avocat la un interval de o saptamana care ne-a reperzentat la curtea de apel .Cu aceleasi motive la intampinarea pe care a facut-o avocatul , colegului l meu i s-a suspendat ordinul de demitere pana la pronuntarea instantei de fond iar mie mi s-a amanat procesul care a avut loc pe 22.07.2009 pentru data de 4.09.2009 motivul fiind ca directia de la care am fost demis nu a avut timp sa-si pregateasca apararea ,desi nu cu directia ma judec ci cu institutul national care a emis ordinul de demitere al meu .Cum va explicati amanarea ?Este legala la contenciosul administrativ ? sa pun la indoiala instanta ?ce sa fac mai departe ?sa ma adresez altei instante? pot?