avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate george 5

Activitate george 5

Doresc sa construiesc o casa,am apropiati care se vor implica alaturi de mine.Doresc sa intreb cum rezolv cu protectia muncii,in sensul sa fiu acoperit daca se intampla ceva.Sa recurg la o declaratie notariala prin care cei care ma ajuta isi asuma NTSM-ul si implicit orice evenimente ?Multumesc !


Va salut,sunt colectionar si membru in Societatea Numismatica din Romania,ideea este ca doresc sa deschid un anticariat ,atat online cat si intr-un spatiu pe care il detin.Doresc sa ma axez pe carte veche,tablouri,icoane,numismatica ....etc.Va rog sa-mi spuneti care sunt modalitatile si pasii pe care trebuie sa-i urmez.Multumesc pt. ajutor !
La cine ar trebui sa ma adresez pt. masurarea terenului de langa casa si impartirea lui? Care ar fi caile pe care trebuie sa le urmez ?La cat s-ar ridica taxele notariale? Multumesc !
Multumesc pt. raspuns.Da,parintii traiesc,ei insista sa faca aceasta randuiala.Problema e ca in spatele casei este o gradina de 50 ari,cum poate fi impartita ?Sau curtea casei de exemplu? eu intentionez dealtfel in curte constructia unei case noi si m-ar interesa lucrul acesta .Multumesc !
Va salut !Va prezint urmatoarea situatie:parintii nostrii vor sa imparta casa parinteasca ,trecand-o pe numele meu si al surorii mele.Casa este formata din 4 camere ,dependinte si terenul aferent,aprox 8 ha.Vreau sa intreb care sunt variantele cele mai acceptabile :donatie pt. amandoi ?contract de vanzare-cumparare ?contract de intretinere ?......in general care ar fi varianta cea mai ieftina din punctul de vedere al taxelor .este nevoie de masuratori topocadastrale.parcelare ,etc.?Multumesc !
Saptamana trecuta,,joi,am fost chemat la politie.Cazul a fost clasat,am fost chemat sa-mi iau plasa acasa ,pe motiv ca nu a fost raportata nici o lipsa.Am avut acces la dosar ,si am vazut reclamatiile(doua).As dori sa intreb acum in ce conditii pot face o plangere pt. calomnie.Multumesc !
Care este pedeapsa pt. tainuire ?
Imi cer scuze ca nu am mai intervenit...am plecat o luna in concediu....da,s-a facut proces verbal de ridicare,iar in declaratia care am dat-o am secificat ca nu stiu de unde provine plasa de sarma.Acum intreb......ce se intampla daca cel de la care am cumpara-o declara ca stiam de provenienta ei ?...este si aceasta varianta,nu?
Da,intradevar in ziar au aparut doar initialele,vederile le primeam cam de Sf.Pasti si de Sf.Nicolae.Puse la posta,timbrate...etc.,chestia e ca le citeau toti cei de la posta.Stati linistit...m-am racorit pana la urma...am avut o discutie cu cel in cauza,dar in nesimtirea lui nu a recunoscut nimic.Cat despre statutul meu social sunt unul dintre oamenii cunoscuti din oras,de aceea ma afecteaza situatia...in primul rand moral.Aici suntem o locaitate mica,un oras de provincie...ne cunoastem unii pe altii.Va dati seama ca la prima carte postala ,am inceput sa-l banuiesc pe ala,pe celalalt...etc.Dar zic eu ca Dumnezeu a randuit pana la urma sa-l descopar........
Sunt putin surprins,am citit forumul si vad ca pana la urma nu luati in serios faptele prezentate de mine...(unii),voiam sa aflu doar ce atitudine pot lua in situatia mea,nu este un scenariu cum se afirma aici...ci un calvar prin care eu si familia mea trecem de cativa ani.In momentul in care directorul ziarului mi-a aratat acea reclamatie...sau cum sa-i spun ....scrisul mi-a risipit toate indoielile si mi-a dat raspuns la intrebari care m-au chinuit 4 ani de zile.Am intrebat si eu de ce au publicat-o....raspunsul a fost ca: era semnata (bineinteles nu nu numele real ) si era o stire ce prezenta interes. 1.Voiam sa stiu ce atitudine pot lua,fara ca situatia in fapt sa se reintoarca iarasi in defavoarea mea,gandindu-ma ca o simpla confruntare cu acest individ nu va rezolva nimic....fiindca nu va recunoaste nimic ! 2.Ma interesa care poate fi incadrarea penala......daca e caz penal sau nu. 3.Ce pot face pe viitor?