avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate bodys24

Activitate bodys24

Răspuns la discuția ajutati-ma va rog
Cu aceasta solutie de la procuror ma pot duce la politie sa imi ridic permisul sau trebuie sa platesc amenda administrativa.
Si mai am o intrebare la dumneavoastra cand am depus permisul mi s-a dat o dovada de la politie unde l-am depus iar cand am ajuns de la bucuresti pentru dosar penal cei de la buc mi-au luat dovada si mi-au dat alta.
Acum cand am fost la politie mi-a spus sa aduc dovada care mia dat-o politistul nu cei de la buc ca trebuie sa ma duc si sa o cer pe aceea.
Pot sa le-o cer la buc pe aceea care miau luat-o
Am primit de la procuror o comunicare prin care scrie neinceperea urmaririi penale si amenda administrativa 1000 lei si cheltuieli judiciare 30 lei.
Intrebarea mea este cu hartia aceasta ma pot duce sa ridic permisul fara sa platesc amenda administrativa sau trebuie sa o platesc.
Va rog sa imi spuneti si mie pasii care trebuie sai fac?

va multumesc
Am primit un act de la judecator prin care mi-a adus la cunostinta ca a incheiat urmarirea penala si mi-a dat amenda administrativa.
intrebarea mea ce trebuie sa fac acum?
Răspuns la discuția ajutati-ma va rog sunt disperat
Ce vroiam sa va mai intreb eu daca am rezolutia finala la procesul verbal trebuie sa ma duc la procuror sa anuleze intai dosarul penal sau ma pot duce cu rezolutia procesului verbal la politie si imi ridic permisul de acolo?
Am fost astazi la politie la judetul meu anume calarasi sa imi recuperez permisul ca am avut permisul suspendat la care am si dosar penal.Cel de la ghiseu mi-a spus ca nu imi da permisul ,dar eu mam dus la el cu hotararea judecatoreasca a procesului verbal care a dus la suspendarea permisului si ulterior la dosar penal.
El mi-a spus ca nu imi da permisul pentru ca cei de la politia bacau nu au scris in calculator ca eu am depus contestatie, dar eu m-am dus la ei cu hotararea judecatoreasca definitorie si am mai si legalizatr-o la jud. Bacau.Cel de la ghiseu mi-a spus ca trebuie sa ii aduc si dovada care mi-a dat-o el dar politia de la bucuresti mi-a luat-o si mi-au dat alta dovada .

Intrebarea mea este pot sa imi iau permisul de la politie ca am si dovada si comunicarea definitiva si irevocabila de la procesul verbal?
intrebarea mea este urmatoare daca dupa ce ma duc la judecatorie ridic actul precum ca este castigat si ma duc direct cu el la politie ei imi inmaneaza permisul.
am avut o suspendare de care eu nu am stiut ca am primit instintarea si mi s-a facut dosar penal ca m-au prins conducand cu permisul suspendat.si am depus contestatie si am castigat procesul.iar astazi am dat telefon la judecatorie si mi s-a spus ca potia nu a facut recurs pt ca astazi s-au facut 15 zile de cand mi-a ajuns acasa instintarea.Joi o sa ma duc sa ridic actul si cu acesta unde trebuie sa ma duc la procuror s-au unde ca asta nu stiu?
am si eu o intrebare la dumneavoastra am un dosar penal si am avut un proces verbal la care am facut contestatie si am castigat procesul in instanta si trebuie sa ma duc sa iau sentinta ca mi-a ajuns acasa dar m-i sa spus trebuie legalizata.
intrebarea mea este daca am castigat procesul trebuie sa cada si dosarul penal si sa-mi recuperez si permisul.
va multumesc
Răspuns la discuția dosar penal va rog ajutatima
deci camera radar m-a prins pe 19 aug 2008 si pe data de 25 februarie 2009 mi-a suspendat permisul pentru ca m-a prins cu 106 km/h si eu am anulat procesul verbal din data de 25 feb-25 mai la care mi-au facut si dosar penal pe 18 martie pt ca eu conduceam si aveam permisul suspendat.
Răspuns la discuția dosar penal va rog ajutatima
La procesul verbal care m-i s-a suspendat permisul si m-i sa facut si dosar penal am anulat procesul verbal