avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate fanus

Activitate fanus

Sunt vaduva de 4 ani. Sotul meu decedat in 2006 a contractat inaintea casatoriei un credit, dupa decesul acestuia, avand asigurare de viata, casa de asigurari a descpagubit banca, cu suma totala a creditului. Nu stiu din ce motiv tot banca la 6 luni dupa ce casa de asigurari a despagubit-o, a trimis catre o firma de recuperare credite acelasi dosar. Eu sunt hartuita in permanenta de catre aceasta firma de recuperatori pentru acest credit care de fapt este platit de casa de asigurari.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca acest credit a fost luat inaintea casatoriei cu mine sunt eu in masura sa rezolv toate aceste probleme intre banca-casa de asigurari si recuperatori sau eu nu dobandesc acest credit in urma decesului sotului ?
Ca urmare a lichidarii creditului de catre casa de asigurari am primit de la banca doar un extras de cont neavand dreptul la o foaie de lichidare, din acest extract reiese ca aceasta casa de asigurari cu ordin de plata a achitat acel credit.
Cui sa ma adresez si ce documente imi trebuiesc sa nu mai fiu hartuita in permanenta de acesti recuperatori? Este aceasta o hartuire fondata??? Pot apela la justitie in cazul unei hartuiri nefondate?
Discuție uzufruct viager
am si eu o intrebare: daca parintii mei mi-au facut un uzufruct viager pe o casa 6 luni de zile inseamna ca am detinut acea casa??? ca sa stiu daca pot face dosar pentru o casa sociala la primarie!!! multumesc anticipat
ce contract de inchiriere al unui apartament trebuie facut in afara de cel de la circa fiananciara si unde anume??
ok si ce acte imi trebuiesc si pe unde ar trebui sa umblu pentru adoptie??? copilul este minor iar tatal este decedat!!
ce proceduri trebuiesc facute k sa trec copilul sotiei pe numele meu??
s-a terminat toata tarasenia k si-a retras plangerea........erau defapt 3 fete in casa si eu cu un prieten si cea care zice k i s-a furat aurul dormea in alta camera cu tot cu aur.........iar cele 2 cam aveau amnezie k am stat numai cu ele!!! dar bine k s-a rezolvat........va multumesc ptr tot!!
as dori sa aflu mai multe detalii ce se intampla si care sunt pasii ca sa te acuze ca i-ai furat ceva din casa si cum poate sa demonstreze??