avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate slivneanu2001

Activitate slivneanu2001



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Sanse aveti dar e bine sa formuleze apelul un avocat care sa va reprezinte si in instanta.


Stimate domn avocat, tocmai ca am un avocat s-a dat aceasta sentinta si doream sa stiu ce e de facut la recurs ca vad ca cu tot cu avocat s-a dat aceasta sentinta.
Stimate domn avocat, tocmai ca am un avocat s-a dat aceasta sentinta si doream sa stiu ce e de facut la recurs ca vad ca cu tot cu avocat s-a dat aceasta sentinta.
Buna ziua, sunt din Bucuresti si am o
speta de fond funciar. Pe data de 27.10.2018 la dosarul deschis la Tribunalul
din Craiova, dosar Craiova deschis in 2016 am primit sentinta cu drept apel ca respinge actiunea ca fiind neintemeiata.
Pe scurt este asa.
In 1991 mama mea care a decedat in 1996 face cerere la Primaria Dolj
impreuna cu fratii dansei si se da un titlu de proprietate pe o suprafata de 6,33 ha pentru toti fratii. In 2003 fratele mamei la reconstituirea dreptului de proprietate,pentru diferenta de 23 ha . Este pus in posesie dar titlurile sunt facute doar pe numele dansului desi conform primului titlu se cunosteau mostenitorii. Eu am facut cerere de anulare in parte ale aceste titluri deoarece conform primului titlu si mama are drept in continuare dupa terenurile care au apartinut tatalui sau, respective bunicului meu conform primului titlu emis. Instanta mi-a respins cererea avand drept de recurs in 30 de zile.
Mentinez ca nici o institutie nu au transmis nici un act desi instanta i le-a cerut: primarie, perfectura, etc. pentru a demonstra cum s-au dat terenurile respective timp de 2 ani. Tot procesul a fost doar cu amanari de cauza.
Am aflat vineri de la Primaria Dobrotesti, registrul agricol ca nu au primit plicul cu cererea de la tribunal pe ce baza au dat terenurile. Mi-a spus dl. de la registrul agricol. ca mama apare la ei in procesul verbal de inregistrare pe 3.09.1991 cu cererea nr. 4, si fratii dansei au numarul 2 si 3 si ca cererea este facuta pentru toate cele 30 ha pe care le-a detinut bunicul meu, respectiv tatal dansei conform dovezii de la arhiva nationala.
Atunci pe prima lege s-a dat doar 10 ha si lor conform primului titlu i s-au dat 6,33 ha la toti 3. Ulterior mama a decedat in 1996 si tata in 1997 si unchiului meu conform legii din 2000 i s-au dat restul de teren doar lui.
Credeti ca am sanse de castig de cauza? Mama nu are drept si la diferenta de pamant ramasa sau doar fratele saul?
Va multumesc din suflet pentru amabilitatea de a-mi raspunde .

Eu ma judec de 2 ani, inca. Cand termin va anunt.
Răspuns la discuția Mostenire ulterior testamentului
Si ulterior daca fratele mamei a mai cerut niste pamanturi in 2005 si a fost pus in posesie si aceea parte o impart cu ea?Multumesc anticipat pentru raspuns .
Buna ziua ,mama a murit in 1996 , tatal meu in 1997 si a lasat in 1997 un testament unde facea legatar universal pe verisoaramea .in testament se mentioneaza ca lasa bunurile mobile si imobile care se afla la data decesului sau.mama a facut cerere in 1991 pentru 2 ha de pamant si intra in posesie in 2007 conform titlului de proprietate.Verisoara mea mai are drept dupa tata asupra acestui teren,deoarece in 1997 la data intocmirii testamentului nu se afla in posesia mamei.
Răspuns la discuția Incetare efect testament
Va multumesc pentru raspuns.Am incheiat succesiunea si dupa mama si dupa tata.Acest teren a aparut in 2007 .tatal meu a mentionat ca lasa toate bunurile mobile si imobile care se afla la data decesului lui .El decandand in 1997 ceea ce apare dupa moartea lui tot se imparte sau si-a incetat efectul testamentul?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua in 1997 tatal meu a lasat un testament autentic unde scrie ca eu ca fiica am rezerva descendentului si ca o instituie pe verisoara mea legatar universal si ca ii lasa toate bunurile.imobile si.mobile la data decesului.Mentionez ca mama a murit prima in 1996.In 2007 mama este trecuta pe un titlu de proprietate dupa tatal dnasei pe un teren agricol.Fiind dupa moartea tatalui luat acest teren il impart la notar cu verisoara sau imi ramane doar mie in calitate de fiica?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.Stima.
Răspuns la discuția constatare calitate mostenitor
Am inteles dar mama a drcedat in Bucuresti si fratii dansei sunt la Caracal si acolo trebuie sa fac iesirea.cu aceasta calitate pot face iesirea ca apoi sa fac supliment dupa mama? Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua daca am constatare calitate mostenitor dupa mama mea pot face ieisrea din indiviziune pe o cota parte din titlu de proprietate teren agrar si 1/3 din casa parinteasca sau trebuie sa fac masa succesorala pe numele meu si abea dupa aceea iesirea din indiviziune?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.