avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate alex1955

Activitate alex1955

Cred ca nu am fost inteles sau nu am explicat tot. Tribunalul nu i-a obligat ,a emis o hatarare prin care puteam mansarda fara acordul lor, urmand ca pe cota parte a lor sa nu se construiasca ,dar ei erau obligati sa repare hidroizolatia ramasa in caz de deteriorare pe cheltuiala proprie ,si sa plateasca ce le revenea pentru toate lucrarile facute de constructor pentru asociatie in schimbul vanzarii cotei parti al celorlalti locatari. Cand au auzit acest lucru si-au dat acordul.Se ridica la o suma maricica.Deci ca sa fie clar ,noi am vandut cota parte din acoperis ,si apartamentele rezultate au revenit constructorului. Din banii aceia s-au facut toate lucrarile plus cei 1000 roni. Ei nefiind de acord trebuia sa puna din buzunari toti acei bani.
Am citit aici foarte multe pareri.
Acum sa va spun eu cum stau lucrurile.Imobilul nostru s-a mansardat cu o firma particulara acum 5 ani.
In ce priveste persoana care nu e de acord:-asociatia deschide un proces si obtine o hotarare judecatoreasca prin care poate sa faca lucrarea si fara acordul acelui locatar(la noi au fost doi care nu au fost de acord de la etajul 4 si acum ei sunt cei mai multumiti deoarece au scapat de caldura vara si frigul de la zapada care statea pe acoperis iarna)
Treaba cu utilitatile:-la apa rece au tras o conducta separata de la reteaua de oras prin teava pe unde se evacua apa pluviala ,deci nu afecteaza presiunea apei la noi
-la gaz au schimbat regulatoarele
-la incalzire nu afecteaza pentru ca au pus centrale individuale
-aerisirile le-au continuat si in apartamentele nou construite.
Avantajele asociatiei:
-Au izolat imobilul,l-au vopsit in lavabil(garantie 10 ani)
-Au zugravit casa scarilor
-Au montat interfon
-Au schimbat geamurile de pe casa scarilor si usa de intrare in termopane
-au dat fiecarui apartament 1000 roni
-Am scapat de reparatiile la hidroizolatie pe acoperis(ei au facut acoperis in doua ape cu tigla,asa ca acum avem si un pic de pod=D>)
Toata lucrarea a durat 4 luni,si toti locatarii sunt multumiti.Pana acum nu au aparut probleme.
Răspuns la discuția RESTITUIRE PARTIALA FOND RULMENT
Fondul de rulment trebuie sa acopere cele mai mari cheltuieli dintr-un an,care este de obicei luna ianuarie.Daca copii dvs au plecat ,mergeti la administrator cu o cerere sa-i scoata de la cheltuieli,din cartea de imobil si este obligat sa va restituie diferenta de fond de rulment pana la nivelul mai sus amintit.
Daca vreau sa fac reabilitarea termica pe cont propriu,trebuie acordul asociatiei?
Si daca da,atunci poate sa refuze pe motiv ca se strica aspectul fatadei sau alte motive?
Răspuns la discuția Actionare in justitie
In cluj sunt 400.000 de locuitori din care 350.000 sunt contorizati individual asa ca cererile nu sunt numeroase.Aprobarea dureaza 2-3 zile.Si sunt firme particulare care intocmesc toata documentatia si executa lucrarea.Vb in cunostinta de cauza.Un prieten ,plecat in strainatate ,in august a fost acasa si si-a facut separarea in 2 sapt.Deci se poate.
Răspuns la discuția Actionare in justitie
alex_blue
Din pacate asta este mostenirea comunista.Toti la gramada.In contractul cu furnizorul este prevazuta o anumita perioada de timp de plata,in caz contrar se suspenda furnizarea.Aici nu ai ce comenta.Asociatia trebuia sa fie mai pe faza cum se zice sa nu se inchida gazul din cauza restantelor.Se putea plati gazul si lasat altceva mai la urma unde sunt mai permisivi.Cu separarea nu stiu unde stati dar in Cluj in 2 saptamani se poate rezolva.In legatura cu costurile daca aveti deja alti vecini separati,cuplarea la coloana nu ar trebui sa coste mult deoarece cu cat se cupleaza mai multi suma scade.Daca asociatia e asa de delasatoare ,ar trebui sa va ganditi sa va separati si sa va puneti centrala individuala(chiar daca sunt niste costuri)deoarece vine iarna si nu va puteti astepta numai la probleme.
Răspuns la discuția Actionare in justitie
Cum este alex 1955,vedeti unde duce graba?
Experienta si multe alte calitati ,au fost probate de elga care a precizat "rabdare",
care a dat roade prin raspunsul titularului.
ptr alex_blue statutul asociatiei de locatari,il puteti parcurge pe forum sau google.
In situatia expusa de platitor la zi a obligatiilor ,dar in imposibilitate de beneficiere utilitati,in calitatea de proprietar puteti formula contestatie la lista de plata a intretinerii in termen de 10 zile de la afisare,adresata presedintelui care are obligatia sa va raspunda in termen de 7 zile

Total pe langa subiect.Omul nu contesta lista de cheltuieli!
Răspuns la discuția Actionare in justitie
ynocentta a scris:


Nici opinia cu 'separatie de gaz "nu este viabila,intrucat pentru condominium nu se autoriza astfel de bransamente.

Graba ,negraba,aceasta afirmatie este neadevarata.Si mai bine recunoasteti ca ati gresit decat sa acuzati "ironic"
Dezvoltati!
Răspuns la discuția Actionare in justitie
ynocentta a scris:


Nici opinia cu 'separatie de gaz "nu este viabila,intrucat pentru condominium nu se autoriza astfel de bransamente.

Aici nu am prea inteles ce vreti sa spuneti.
La noi in asociatie toti am facut separare de gaz ,sunt care si-au pus centrala individuala,si sunt care au ramas la incalzirea la comun dar toti avem contoare de gaz separat si contracte cu Eon gaz individuale.Prin urmare daca un locatar nu plateste ii inchide lui gazul.