avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Activitate adi_muresan_ro

Activitate adi_muresan_ro

Răspuns la discuția finantare nerambursabila
Buna,

S-ar putea obtine cel putni o parte din fondurile necesare infiintarii unei retele de internet pentru mai multe localitati din mediul rural? Minim 60%

Multumesc
Buna,

Este vorba de 2 masini:

1. este cumparata pe firma in ianuarie 2009 (noua - achitata integral)
2 este cumparata pe persoana fizica si contract de comodat (mentionat ca pot sa le utilizez in orice mod)

N-am facut inca nimic, dar s-ar putea pe viitor sa vreau sa le inchiriez fiindca am restrans activitatea, iar prima fiind noua platim caco 200 lei lunar + restul. si asa acopar din cheltuieli.

M-am gandit sa adaug acest cod caen, dar vroiam sa mai evit niste cheltuieli pe la reg. comertului., nefiind o activitate de baza.
Ma gandeam la ideea de a fi intr un cadru legal, avand in vedere ca firmele de leasing trebuie sa indeplineasca anumite conditii si sa nu poata fi interpretata, intr-un cuvant sa fie legal!

Mersi
Răspuns la discuția neplata credit firma vanduta
in acest context, ce mai putet adauga, este important fiindca nu stie ce ar putea face...
ce cod caen ar trebui sa aiba societatea pentru a putea inchiria 2 autoturisme(casco avarii+furt), spre pers fizice si juridice si cum ar trebui procedat, pe langa intocmirea contractului de inchiriere, pentru a fi totul legal.

Daca cineva vrea sa cumpere unul in 5-6 rate, cum ar trebui procedat incat sa fie legal?

Multumesc
Dar cu pizzeriile cum e? Niciodata nu dau bon, doar nota de plata.

Dar bonul emis si vine a doua zi cu el si produsul pt returnare, ce se intampla?
Răspuns la discuția Legi nescrise in afaceri
Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
5.Blocarea la livrari este o masura drastica. Aceasta masura se ia doar in cazuri extreme si cand clientul nu reuseste sa faca plati nici macar in masura achizitiilor sau a valorii noilor comenzi
6. Inainte de incheierea unui contract/livrarea de bunuri verifica toate actele, intocmeste un dosar in care sa ai copii dupa toate documentele, mai ales daca marfa e pe credit, nu te bucura de orice vanzare/contract.
7. Nu crea relatii personale foarte stranse cu partenerii de afaceri, pentru a putea lua decizii ferme cand situatia o impune (ex. eu ti-am botezat copilul si tu acum imi bagi cecul - comic dar real)
De ce sa ai nevoie de factura? Poti utiliza avizul, fiindca nu vinzi marfa, doar o transporti de la un sediu la altul aprtinand aceleiasi firme. Poti folosi un document "NOTA DE TRANSPORT" in care sa apara toate datele referitoare la cea ce transporti. Cel mai bine ar fi sa intrebati contabilul dvs.

Sau va referiti la factura de provenienta?
Răspuns la discuția neplata credit firma vanduta
Intelegere verbala referitor la credit, dupa cateva luni noii asociati au facut demersurile iar acum este firma pe ei.
Noilor asociati li s a dat o baza de clienti si de asta ei au acceptat plata creditului (600 lei lunar pt inca 2 ani).

Imi cer scuze ca ma exprim mai greu, descriu cum am inteles eu.

Buna, sunt in urmatoarea situatie:

mi-am dat demisia la sf. lunii mai a.c. , am trimis demisia prin posta, eram angajat la o firma din Bucuresti, eu avand domiciliul in alt judet, n-a primit raspuns nici pana acum, nici cartea de munca, mentionez ca a fost primul meu loc de munca, in august 2007 am fost angajat ca agent vanzari, apoi in octombrie 2008 promovat ca sef echipa.

Problemele au inceput din februarie cand nu imi plateau toate comisioanele care nu sunt trecute in contractul de munca.
Acum am aflat cu stupoare, neoficial, ca in acte nu am fost promovat, desi am semnat un aditional facut de ei dar nu mi s-a innapoiat un exemplar, insa am mailul cu acest act primit, seful meu stie asta cat si colegii mei si ma sustin sigur daca e cazul. In plus marirea de 400 lei, evident nu mi a fost platita niciodata, n am obs asta fiindca eram platit dupa comisioane si nu calculam... comisioanele nu erau trecute in contractul de munca.
Ce pot sa fac in aceasta situatie, cui ma adresez, e important sa am cartea de munca, sa am trecuta aceasta promovare, cat si salarul.

Multumesc.

PS Am uitat sa mentionez ca N-AM BENEFICIAT niciodata de concediu de odihna in tot acest timp si ca a ramas de achitat o revizie auto care a fost achitata din banii mei, pe care ii primeam de obicei la urmatorul salar.