avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate mcornell

Activitate mcornell

Răspuns la discuția Amenzi circulatie 2005-2010
Buna,
Prin aceasta constatare, daca ea se stabileste de instanta, pot recupera si cheltuielile de judecata?
Multumesc
Răspuns la discuția Amenzi neplatite de 6 ani
Buna ziua,
Si eu sunt cam in aceeasi situarie, doar ca pe mine m-au poprit direct in aug 2019 pt unele amenzi din 2009, 2010 si unele mai recente intr-adevar.
Am fost in audienta la impozite locale (sect 2 Buc) si mi-au comunicat ca au trimis instiintari dar nu au ajuns la mine, s-au intors plicurile la ei.
Nu mai zic ca avem amenzi platite si care la ei figurau neplatite, dar astea fiind mai noi am avut chitantele, si le-am anulat din rolul meu (dar nu dintr-o data, ci le-au sters de 2 ori !!!!, de doare mintea).
Va rog sa ma ajutati cu "contestație la executare în termen de 15 zile prin care invocați prescripția extinctivă", pot sa o fac eu cumva direct la ei sau trebuie sa fie prin Tribunal?
Din aceasta cauza nu pot sa imi platesc impozitele de 2 ani.
Multumesc
Buna,
Cam tarziu vine si replica mea, dar in situatia actuala a Brexitului, ce trebuie sa faca diferit un cetatean britanic pentru infiintarea unei firme in Romania?
Multumesc
Buna ziua
Am primit o poprire in iunie 2019, pe contul bancar din partea DITL S 2.
Ma puteti ajuta referitor la modalitatea de solutionare/mediere/alte metode de rezolvare pentru deciiziile de impunere/amenzi primite de la DITL S2?
De fiecare data imi comunuca alte sune, nuciodata nu cad la socoteala cu datoriile catre ei.
Sunt acolo si amenzi din 2009 si 2010.
Nu intervine cumva si prescrierea la 5 ani? Mai ales ca poprirea e venita pe amenzi din 2017 (platie in 48 de ore tot in 2017) care la momentul popririi erau achitate si reglate cu institutia in decembrie 2018. Se poate ca si acelea sa fie tot platite si neinregistrate ca acestea din 2017?
Multumesc
Buna ziua
Am primit o poprire de la ANAF Sect 2 de 3370 lei.
Mi s-a comunicat ca sunt decizii din 2002 2003 si tot asa.
E normal? Dupa atata timp? Nu era ceva si cu prescrierea la 5 ani?
Ma puteti ajuta?
Multumesc
Altfel spus ma ajuti sau doar ma sfatuiesti?
Si daca fac contestatie scap si de amenda sau nu? Ca ar trebui sa o platesc pana maine.
Tks
Multumesc
Aveti o recomandare de reprezentare?
Din pacate am uitat acasa PV
Politistul a sustinut ca eu nu trebuia sa fiu in pozitia respectiva cu masina, doar paralel cu axul drumului. Lovitura a fost din aceasta cauza din lateral stanga, 45 de grade fata de directia de mers.
OK, nu m-am incadrat corect dar poate sa intre in tine sa te accidenteze poate chiar grav? Nu e uman, nu stiu cum sa zic. Eu pot sa platesc pt eroare, dar ea nu are nici o vina?
Cam asta e nedumerirea mea.
Multumesc
Buna ziua,
Ieri, 17.12.2017, am fost implicat intr-un eveiment rutier in urma caruia politistul de la accidente usoare mi-a retinut permisul. Este posibil sa fi incalcat vreo dispozitie a regulamentului de circulatie, dar problema este un pic mai complexa datorita imprejurarilor in care s-a produs.
Am vrut sa intorc (intr-o zona cu linie intrerupta, unde este permisa manevra, sosea cu o banda pe sens), fiind parcat pe dreapta, langa bordura, m-am asigurat ca nu vine nimic din spate, am dat semnal si m-am incadrat sa intorc. M-am oprit pana in axul drumului si am acordat prioritatea de trecere masinilor care veneau din sens opus. S-a intamplat sa treaca mai multe auto, motiv pentru care am stat pe banda mea (cu masina la aproximativ 45* fata de axul drumului) mai mult timp, in jur de 10-15 secunde. In momentul in care puteam sa efectuez manevra si sa ma incadrez pe celalalt sens, din spate (fata de pozitia mea lateral stanga) a intrat efectiv in mine o soferita cu un BMW X5. Eu eram in pozitia aceasta, revin, de 10-15 secunde.
Politistul de la accidente a dat verdictul (ciudat fara sa ia in considerare absolut deloc ca a intrat in mine fara nici o logica) ca nu am acordat prioritatea.
In masina mai eram cu sotia si mama mea (nu stiu daca pot fi folosite ca martori).
Pot sa contest procesul verbal de suspendare al permisului de conducere, tinand cont de circumstantele in care a avut loc? Poate intr-adevar am incalcat vreo prevedere din regulament referitoare la circulatia pe drumurile publice, dar aceasta nu da dreptul unui sofer sa te accidenteze. In 10-15 secunde nu se poate spune ca nu am acordat prioritatea.
As avea nevoie de o parere in aceasta speta.
Multumesc!