avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1205 soluții astăzi
Forum Activitate alinus31

Activitate alinus31

Discuție Imputernicire
Buna ziua! As avea nevoie de o informatie. Locuiesc cu fata mea in Germania si ea vrea sa plece in Romania pe timpul vacantei de vara. De dus o duce tatal meu dar de intors in Germania nu mai poate datorita unor probleme de sanatate. Intrebarea mea este: as putea sa ii fac imputernicire prietenului fetei mele( care are 18 ani) pt a o aduce in Germania? Va multumesc!
PUNE GRATUIT O ÎNTREBARE
în comunitatea avocatnet.ro (37 au intrebat astăzi)
FORUM DISCUŢII DIVERSE RĂSPUNSURI ÎN COMUNITATE
Imputernicire vacanta in Romania


alinus31
Utilizator
Luni, 12 Decembrie 2016, 19:48 Popularitate 5
Buna seara! As dori un sfat daca se poate. Sunt divortata din 2007 iar fata mea are acum 16 ani si imi este incredintata prin decizia de divort numai ca ea a ramas pe numele tatalui. Acum suntem in Germania iar la vara nu mai pot pleca cu ea in tara si nici de adus inapoi in Germania nu as mai putea sa o aduc in caz de poate totusi pleca in Romania. Ce ar fi de facut in situatia aceasta? Ea isi doreste mult sa mearga in vacanta in tara. Ce posibilitati ar exista? As putea face imputernicire pe tatal meu pt a o putea duce si aduce? Multumesc si o seara frumoasa!
Buna seara! As dori un sfat daca se poate. Sunt divortata din 2007 iar fata mea are acum 16 ani si imi este incredintata prin decizia de divort numai ca ea a ramas pe numele tatalui. Acum suntem in Germania iar la vara nu mai pot pleca cu ea in tara si nici de adus inapoi in Germania nu as mai putea sa o aduc in caz de poate totusi pleca in Romania. Ce ar fi de facut in situatia aceasta? Ea isi doreste mult sa mearga in vacanta in tara. Ce posibilitati ar exista? As putea face imputernicire pe tatal meu pt a o putea duce si aduce? Multumesc si o seara frumoasa!
Răspuns la discuția Plecare in strainatate cu copil
am hotararea de divort tradusa si legalizata in limba germana. e buna?
Buna ziua! Am si eu o nelamurire.Si anume : sunt divortata de 7 ani , fata fiindu-mi incredintata spre ingrijire si crestere, dar tin sa precizez ca a ramas cu numele tatalui.. Hotararea judecatoreasca de divort este irevocabila si definitiva iar din cate mi-a spus avocata mea de pe atunci, fostul meu sot ar trebui sa se judece cu mine pt a vedea copilul.Fata mea are acum 14 ani . Tatal fetei nu s-a ocupat de ea nici un minut, de fapt nu a tinut legatura cu ea de ani buni. Din cate stiam el era prin Anglia. Eu sunt in Germania de 2 ani si as vrea sa imi aduc si fata aici. Intrebarea mea este: o pot aduce fara semnatura tatalui(oricum de el nu as putea sa dau) sau merge sa o aduc in baza actului de divort? Eu am consultat anumiti avocati si parerile sunt impartite.Va multumesc!
Si totusi se poate? Va multumesc! Care ar fi formalitatile?
Deci exista vreo sansa? Tin sa precizez ca fostul sot este plecat din tara.
Buna ziua! As vrea sa stiu si eu un lucru daca se poate. Sunt divortata, fata e in custodia mea, dar e trecuta pe numele fostului sot. Se poate sa o trec pe numele meu? Va multumesc!
Va multumesc frumos pt raspuns.
buna seara! am si eu o nelamurire. eu sunt divortata de 4 ani si am o fetita care a ramas in custodia mea dar nu e trecuta pe numele meu ci pe a fostului sot(tatal ei). nelamurirea e daca eu vreau sa plec cu ea in alta tara in concediu o pot face?