avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate Mari20

Activitate Mari20

buna ziua, am si eu o intrebare daca se poate.. locuim intr-un bloc in orasul Popesti-leordeni de vreo 6-7 ani, sursa noastra de apa este un put pe care ni l-au facut dezvoltatorii, cu tot ce trebuie pompe, butoiae etc, acest put este chiar lipit de blocul nostru inchis amenajat etc, langa noi acum 2-3 ani s-a construit un ansamblu de blocuri care si-au facut fosa exact langa putul nostru, nu stiu daca sunt maxim 5 m distanta. Acum aprox 2 sapt, lis-au blocat pompele iar nu stiu pe unde s-a infiltrat apa si a ajuns in putul nostru,ulterior ni s-au imbolnavit copii apa a devenit foarte murdara, am fost sa facem analiza la apa si au reiesit 38.000 de unitati bateriologia apei(sau ma rog cum se numeste)
Cei care au facut fosa, dezvoltatorul, iar cei care locuiesc sustin ca au toate autorizatiile necesare functionarii acesteia, a venit primarul, cei care se ocupa cu legarea la apa potabila, au venit cei de la DSVSA si incearca cumva sa se spele pe maini,iar acum singura solutie este sa se legam la reteaua de apa.++ ca ne trebuie o gramada de autorizatii si acte .dar costa foarte mult ..oare daca noi sa zicem ca ne racordam la retea, si ulterior ii dam in judecata, avem vreo sansa de castig??traim intr-o tara de tot rasul unde spaga e la ea acasa!
Buna seara, am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva cu un raspuns.. sotia mea a nascut acum o luna, ea are dreptul la concediul maternal 126 de zile nu? mentionez ca ea a fost angajata din luna iulie anul 2015.. si acum contabila spune ca nu mai poate sa ii plateasca pe luna mai si inca 10 zile din luna iunie pe motiv ca nu are vechime .... si ca nu mai trebuie sa mai ia nici un ban.... iar ea lucreaa la el din aprilie si i-a inregistrat contractul abea in luna iulie....deci nu poate lua nici indemnizatie crestere copil nu? chiar daca plateste asigurarile sociale?
Răspuns la discuția Violare de domiciliu?
eu ma gandesc sa nu depuna plangere ca am agresat-o ca am lovito chestii din astea...si de asta am zis daca pot sa am o oarecare acoperire
buna ziua. ieri am iesit cu cainele afara sa il plimb, iar fosta mea prietena a intrat fara stirea mea ,sau fara ca eu sa stiu la mine in casa,peste actuala mea prietena.agresand-o si adresandu-i vorbe vulgare,aceasta din urma ma sunat sa urc sus de urgenta,si odata ajuns sus,a inceput tam-tamul sa zic asa...i-am spus prima data ca o rog frumos sa paraseasca casa mea ca nu mai are nici un drept sa intre la mine in casa,aceasta a refuzat.si a inceput sa devina violenta,ulterior,am luat-o pe sus cum s-ar zice si am dato afara din casa,ulterior din bloc,si in fata blocului a inceput sa devina agresiva si violenta,am incercat sa o calmez dar fara succes si apoi nu stiu daca se poate considera auto aparare.. dar am agresato.in speranta ca va pleca.dar fara succes,intr-un final a plecat, in cazul asta daca ea face plangere ca am lovito,eu cum pot sa ma apar. va multumesc.
Buna ziua,povestea mea suna cam asa... acum 1 an de zile,prietena mea a depus plangere impotriva mea pentru ca i-as fi luxat mana(mentionez ca a fost la medicul legist si i-a dat intre 9 si 14 zile spitalizare), ea mai mentionand ca eram fostul ei prieten(dar de fapt dupa aceasta fapta relatia noastra sa terminat de Craciun anul care a trecut),dupa aceasta fapta ne-am continuat relatia(banuiesc ca vroia sa imi faca rau) si prin luna noiembrie a depus a 2-a declaratie impotriva mea cum ca as fi batuto(am prinso cu altcineva,si am tras-o de par,banuiesc ca este agresiune),iar acum o saptamana am fost si am dat 2 declaratii la politie,mentionand ca nu e chiar asa cum spune ea...iar de cateva zile incerc sa o fac sa isi retraga plangerea dar dara succes si se mai comporta si in ultimul hal. mentionez ca ea face 18 ani acum in martie, ce pot sa patesc in cazul acesta? va multumesc!
buna ziua mentionez ca acum maicasa sa dus la o sectie de politie si a scos ca un document sau nu stiu ce certificat cu care vrea sa se duc la iml sa scoata certificat medico-legal...

ce se poate intampla mai departe? ca ea vrea sa imi ceara mie bani daca se ajunge in instanta sau ca sa nu se mai ajunga akolo sa ii dau bani..
va multumesc pentru ajutor
acum jumatate de ora m-a sunat si mi-a zis ca este la politie cu maicasa si ca depune plangere.... banuiesc ca maicasa a convinso sa faca lucrul asta....

si cum se procedeaza in cazul asta?ma voi duce si eu sa declar "varianta" mea?
nu a avut nevoie de zile de ingrijire medicala.. in seara respectiva am fost cu ea la spital si-a puso in ghips si ne-am intors acasa. si de atunci maicasa ma tot preseaza...dar nu se tine cont de intentiile ei? adica ca ea m-a agresat prima.. si ca eu doar am vrut sa o linistesc?

dar ma mai gandesc si la varianta in care sa o convinga maicasa sa depuna plangere chiar daca ea nu vrea...

iar maicasa are ce sa imi faca? avand in vedere ca inca este tutorele ei?
buna ziua... va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...

acum 3 zile m-am certat cu prietena mea.din motivele ei d gelozie. si a inceput sa fie recalcitranta si sa dea in mine si ne-am imbrancit iar eu am cazut cu ea in pat[Am incercat sa o linistesc..si cand a cazut a prins mana sub ea(ea este minora.. are 17 ani) am fost l spital si-a pus mana in ghips..iar doctorul ne-a spus ca are entorsa..

acum.. mama ei vrea sa depuna plangere impotriva mea[adica ea nu vrea sa imi faca mie rau,ci maicasa] ....si imi solicita sa platesc o anumita suma de bani ca sa nu mai faca lucrul acesta..

in opinia mea nu am avut intentia sa ii fac rau..am incercat doar sa fac sa nu se ajunga la un conflict si sa o linistesc..