avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1673 soluții astăzi
Forum Activitate mobil

Activitate mobil

Discuție Stb sa amenda
Buna ziua,
Nu am validat cardul in autobuz iar controlul a incercat sa mi ceara amenda pe loc insa fara legitimare din partea lor
Nu am avut ci la mine
Pv nu au facut si nu mi -au dat nimic la mana
Au zis ca-mi vine amenda acasa
E normal asa? Fara legitimare si nimic la mana?
Buna ziua,
Imi puteti spune daca mai pot face ceva cu privire la anularea unui contract, fara sa platesc penalizare
A fost incheiat in 26 oct si nu a trecut 1 luna
Evident cei de la vodafone spun ca nu se poate
Multumesc
Buna ziua,as vrea sa stiu daca nu mai lucrez de 3 luni deci neavand nici un venit,contractul de munca a fost inchis prin demisie,trebuie sa platesc CASS sau alte taxe?exista un termen? sau amenda?
mutumesc
hotararea este definitiva.Am nevoie de cea definitiva si irevocabila,in cazul asta ce pot face,cum se obtine aceasta?
cu multumiri
Buna ziua,
am avut procesul de divort acum 1 an la judecatoria de sector in calitate de parat si nu m-am prezentat,apoi am facut apel si dosarul a ajuns la tribunalul Bucuresti.La apel nu m-am prezentat,asadar s-a anulat ca netimbrat cu drept de recurs 15 zile de la comunicare.Cumunicarea nu am primit-o deoarece s-a trimis la adresa fostului sot si s-a respins pe motivul lipsei mele de la domiciliuAcum dosarul este la judecatoria de sector.Mi-au eliberat de la registratura legalizarile la decizia civia emisa de tribunal ( 2 ex ) si sentinta civila de catre judecatorie ( 3 ex ).Am vrut sa-mi schimb numele si la politie mi-au cerut aceasta hotarare definitiva si irevocabila.Intrebarea mea este :pot sa trimit prin posta o cerere scrisa de mana s-au tehnoredactata prin care cer ca nu voi face recurs si sa-mi elibereze aceasta hotarare sau sa ma duc personal la judecatoria de sector,unde anume ?
va multumesc anticipat
dorina