avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate Mitzulina

Activitate Mitzulina

Răspuns la discuția Cum pot prinde un escroc
Identic am patit si eu: am trimis CV pentru un post de bona in Italia la adresa de mail ......................; la scurt timp, m-a sunat un domn Valentin (fara a mentiona si numele de familie), spunandu-mi ca CV-ul meu corespunde cerintelor angajatorului din Italia (o avocata romanca casatorita cu un avocat italian, avand un baietel de 2 ani). Nu pot sa neg ca m-a bucurat pe moment aceasta veste, mai ales ca de peste 2 ani nu prea mai gasesc nimic concret pe piata muncii din Romania (am 42 de ani; am fost tehnoredactor pentru o revista culturala timp de 16 ani si nimeni nu ma mai accepta). Am inceput demersurile - mi s-au cerut copii ale unor acte, cazier si adeverinta medicala, 100 RON pentru procesare, precum si un comision de 200 de euro din primul salariu. Pana aici, mi s-a parut OK pe langa cerintele altor firme de plasare, ale caror cerinte ajungeau pana la 1000 de euro (taxe si comisioane). Intalnirea pentru "interviu" si pentru a ne cunoaste mai bine a avut loc la sediul unei firme imobiliare din Bucuresti, acolo primind detalii privind activitatea ce urma sa o prestez in Italia (Venetia), insa ce mi-a dat de gandit la acel moment a fost faptul ca nu voia sa-mi dea datele personale (nume si prenume) ale familiei in sanul careia urma sa traiesc o perioada destul de lunga, motivand ca, din motive de siguranta - ei fiind avocati - doreau discretie. Dupa cateva insistente si a faptului ca nu voiam sa-i dau inca cei 100 de lei si actele pana nu obtineam un minim de informatii, "dl Valentin" mi-a spus ca este doar un intermediar, ca de fapt fratele lui din Italia este amic cu aceasta familie si ca e pacat sa pierd o asemenea ocazie, mai ales ca prin orice firma as fi dorit sa obtin un loc de munca in strainatate as fi platit triplu sau mai mult. Insa - probabil era intr-o mare criza de bani - pana la urma mi-a spus ca pe "doamna" o cheama Rodica, ceea ce pentru mine nu insemna nimic, precum si ca plecarea era intr-o zi-doua, iar acolo m-ar fi asteptat un Wolkswagen albastru (pus pe avarie). In fine, mi-am spus in sine ca merita sa incerc si i-am dat actele si banii, neprimind nici o chitanta sau altceva in schimb,precizand ca doar traim intre oameni. Timp de 2 saptamani, aproape zilnic, dupa aceasta intalnire, ma suna sa ma anunte ca se amana data plecarii cu autocarul din diverse motive, a treia saptamana il sunam eu, dar dadeam din ce in ce mai greu de el: ba nu raspundea, ba imi respingea apelul, pana intr-o zi cand am hotarat sa sun de pe alt nr. de telefon si astfel am auzit o alta voce la telefon, un alt "domn", Cristi de aceasta data, care si el lucra tot la o firma imobiliara, dar ca nu cunostea si nici nu avea vreun coleg Valentin, bineinteles nu avea idee despre nici o intermediere privind job-uri in strainatate. Apropo, uitasem: in timp ce eram la sediul agentiei imobiliare, telefonul domnului suna intruna si intr-un final s-a retras putin si a raspuns; am auzit printre altele ca pregatea racolari pentru munca in agricultura (in Italia, la portocale, si in Germania) in perioada martie-aprilie, deci, mare atentie pentru amatori. Banuiesc ca si-a schimbat adresa de mail, precum si nr. de telefon (care era: ..................). Aceasta s-a intamplat undeva pe la mijlocul lunii februarie. Imi cer scuze pentru lungimea acestui comentariu, dar cred ca mai sunt persoane care trebuie sa afle despre aceste escrocherii si cum decurg ele, intr-un mod amabil, oferind un minim de incredere (legal). Sunt convinsa acum ca nu am nici o posibilitate de a mai recupera banii sau actele (care sigur au ajuns intr-un cos de gunoi imediat dupa plecarea mea din acel birou), deci nu-l pot reclama la politie, singurul martor fiind sotul meu, si cum nu avem nici o dovada, e clar ca n-am nici o sansa si nici nu mai doresc (cunosc doar locatia din Bucuresti a agentiei imobiliare, la care ne-am deplasat recent si am tot sunat la interfon, in zadar, nu ne-a raspuns nimeni, inauntru era intuneric si jaluzele trase).
De acord, intru totul... Informatiile pe care mi le-ati dat sunt foarte folositoare pentru majoritatea dintre noi. Le-am studiat deja inca din ziua cand am primit hartia cu previzul de 20 de zile. Sincer, nu am avut probleme din partea angajatorului: in momentul cand a fost obligat sa-si restranga activitatea din motive economico-financiare, a urmat toti pasii legali. Iar un post similar nu avea cum sa-mi ofere, deoarece postul meu era singular atat in departamentul in care lucram, cat si in firma. Probleme mari am avut cu una dintre contabile (nu cu tot departamentul). In definitiv, sunt multumita ca am scapat de ei (desi, de fapt, au "scapat" ei de mine), chiar daca am pierdut o luna vechime pe CM. La momentul actual beneficiez de somaj, asa micut cum e el... nu sunt in situatia de a nu avea nici un venit (am avut impresia ca asta ati inteles)... insa ma chinui de peste 2 luni sa gasesc ceva de munca potrivit pentru experienta si competentele mele. Am incercat si domenii diferite, insa este foarte greu sa patrunzi... Primesc de fiecare data aceleasi raspunsuri, care tin, in definitiv, de recomandari sau mai bine zis de lipsa lor. In traducere libera, vesnica problema romaneasca: nepotismul (ai pile, ai parte). Nu te angajeaza nimeni daca esti toba de cunostinte si te mai duce si capul, pe deasupra... Trebuie doar o recomandare "solida" si sa fii prost ca noaptea (orb, surd, mut). La acest lucru ma refeream... dar nu este o noutate pentru nimeni... Vom mai pierde inca multe si in urmatorii 20 de ani, si in alti 20 si tot asa...
Buna ziua. Desi nu sunt de specialitate, va pot da un raspuns, prin faptul ca in aceeasi situatie sunt si eu. Cei de la Agentia de Somaj mi-au pus in vedere astfel: pe toata durata somajului, daca un angajator face contract pe perioada determinata, in acea prioada se suspenda ajutorul de somaj, iar la expirarea contractului, daca angajatorul nu mai doreste continuitatea in firma, se reia ajutorul de somaj, fara a fi necesar intocmirea unui alt dosar. Iar daca un anagajator face contract pe perioada nedeterminata, in acest caz se reduce ajutorul de somaj la 30% din suma lunara (asta neafectand cu nimic salariul de incadrare), pana la finalul perioadei de somaj, cu obligatia de a-i vizita lunar pentru viza pe carnet. Sper ca am fost de folos, dar este bine sa asteptati si un raspuns competent.
Stimate dle Liviu Tomescu si dvs. aveti perfecta dreptate in tot ceea ce spuneti, precum si in sensul ca o lupta cu institutiile statului sau cu diversi moguli detinatori de mari concerne (in speta, ma refer la cel de-al 2-lea serviciu) este exact o lupta cu morile de vant. Nu m-a deranjat foarte tare faptul ca am pierdut 1 luna (alte persoane au pierdut mult mai mult, chiar 1 an - doi), ci indolenta care a dus la situatia asta si, oricum, eu voiam doar sa-mi confirm ca aceasta perioada este complet pierduta, iar in situatia actuala, cand nu prea se gaseste nimic de munca sigur sau ceva care sa ofere oarece stabilitate, nu prea mai conteaza. Cine stie ce ne mai rezerva viitorul?! Va multumesc pentru sfaturi, tuturor, si astept in continuare raspunsurile dvs.
Aveti perfecta dreptate. Nu am "laudat" cea de-a 2-a firma, ci doar am vrut sa spun ca, intre plimbarile la care m-au obligat greselile facute de contabila primei firme, cea de-a 2-a firma a fost "parfum" la capitolul relationare si toleranta. Sa nu credeti ca am fost privilegiata in vreun fel, dar imaginati-va cum eram dupa ce primeam insulte, nepasare si persiflare din partea contabilei de la prima firma. Nu avea rost sa-mi vars toti nervii in curtea celeilalte, deci nu-mi ramanea decat sa astept, insa prin aceasta asteptare am pierdut exact timpul pretios care a dus la aceasta situatie. Ceea ce ati mentionat in final, vizavi de actionarea in instanta, poate imi dati mai multe detalii, sfaturi; este pentru prima oara cand ma confrunt cu asa ceva. Si nu vreau sa dau dovada de pasivitate, mai ales ca acum am timp berechet pentru a face ceva in privinta asta... Nu stiu insa ce sorti de izbanda as avea... pe care dintre firme ar trebui s-o dau in judecata, ca, in definitiv, amandoua mi-au intarziat procedurile. Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Doream o confirmare in acest sens... Din pacate, pana am reusit sa depun dosarul, atatea piedici mi s-au pus si am intampinat atata reavointa (din partea serviciului contabilitate al primei firme), cu amanari nejustificate si intarzieri in rezolvarea situatiilor date, pierzand atatea zile pe drumuri, in loc sa-si faca treaba consecvent si cu responsabilitate, incat nici nu mai vreau sa comentez mai mult. Cea de-a 2-a firma m-a intarziat, intr-adevar, cu adeverinta de somaj, deoarece ei aveau data fixa de declarare (intotdeauna 25 ale fiecarei luni) si, totusi, au fost prompti in eliberarea adeverintei chiar in aceeasi zi. Asta este... birocratia omoara Romania... Inca o data multumiri.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema care-mi da batai de cap si la care nu am primit un raspuns coerent din partea AMOFP. La data de 21 iulie 2009, in urma restrangerii activitatii, firma unde lucram cu contract pe perioada nedeterminata a fost nevoita sa restructureze postul meu. In paralel, mai aveam un job part-time la alta firma, la care, de asemenea, cotizam pentru somaj, CAS etc., job la care a trebuit sa renunt in momentul in care contractul de la prima firma a fost desfiintat. In urma deciziei primite de la prima firma, am inceput demersul pentru depunerea dosarului: am fost intoarsa din drum de vreo 2 ori, pentru mici neconcordante in adeverinta pentru somaj; intarzierea adeverintei pentru somaj de la cea de-a 2-a firma - toate acestea m-au intarziat cu 30 de zile la depunerea dosarului. Pe data de 26 august, am reusit, in sfarsit, sa finalizez acest lucru, insa luarea in evidenta la somaj, ca si efectuarea platii, s-a facut cu incepere de la aceasta data, 26 august, si nu, cum credeam ca este normal, de la data incetarii contractului de munca. Iar pe cartea de munca s-a consemnat astfel: data incetarii activitatii: 21.07.09, cu stampila ITM, si data la care AMOFP a facut inscrisul: 26.08.09, deci, cu o pauza intre acestea mai mare de 30 de zile. Am incercat sa aflu mai multe la AMOFP, am vorbit cu un consilier pe care l-am intrebat amabil ce se va intampla, in privinta vechimii din CM, cu perioada de peste 30 de zile, pe care practic am pierdut-o, insa consilierul, sec, m-a repezit si, razand oarecum sfidator, mi-a spus sa o consider "concediu fara plata". Initial, am ramas blocata, insa acelasi raspuns l-am primit si cand am fost la vizarea carnetului, spunandu-mi cei de acolo ca nu mai este nimic de facut. De aceea, v-as ruga sa-mi dati un sfat, o idee: unde ar trebui sa merg, ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Temerea mea este ca am pierdut 1 luna la vechimea din CM, mai ales ca pana acum am avut activitate neintrerupta timp de 22 de ani. Multumiri pentru rabdarea cu care ati urmarit aceasta problema.
Va multumesc pentru raspunsuri. Baiatul se va duce maine la sediul firmei sa vada daca mai poate face ceva, iar daca nu, o sa-l sfatuiesc sa mearga la ITM sa-i reclame. E o batjocura in retelele astea mari de supermarketuri, mai ales la adresa tinerilor, care nu prea isi cunosc drepturile.
Buna ziua. Va rog sa ma luminati intr-o situatie ciudata: un prieten a lucrat la un mare supermarket din Bucuresti, avand un CIM in care se specifica: "Alte clauze... Perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform Legii nr. 53/2003 - Codul muncii sau contractului colectiv de munca". La finalul lunii iulie, din cauza unor neintelegeri cu sefa de tura, a fost obligat de seful de magazin sa-si dea demisia - demisie pe care i-a semnat-o ca fiind cu acordul ambelor parti, desi prietenul meu nu voia acest lucru, ba, mai mult, ceruse chiar sa-l mute intr-un alt magazin. Seful de magazin nu a fost de acord si l-a ameninat ca oricum ii va desface contractul de munca si ca-i va face viata grea. Atunci s-a vazut nevoit sa-si dea demisia la modul descris mai sus. A dus nota de lichidare la sediul firmei, a primit o restanta de bani, insa acum s-a trezit in situatia de a-i refuza dreptul primirii bonurilor de masa cuvenite pentru zille lucrate in luna iulie (mentionez ca, la inceputul lunii iulie, a beneficiat de 6 zile de CO, pentru care i-au fost opriti banii din lichidare, el avand contractul pe perioada nedeterminata cu incepere de la 1.02.2009 - cu 21 zile CO/an - incheiat pe 28.07.09). Practic, i-au mai ramas 15 zile lucrate, dar l-au anuntat ca atata timp cat demisia nu a fost cu preaviz, asa cum se specifica in contract, nu-i mai dau bonuri. Este legal? Este corect?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
O seara buna tuturor... M-am resemnat si va multumesc pentru gandurile si urarile bune. Cu bine... Voi urmari pas cu pas acest forum, foarte interesant.