avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate Dg_Marian

Activitate Dg_Marian

Discuție Impozit auto
Dupa cum se stie autoturismele ARO au fost incadrate la masini de lux, iar impozitul auto este aproximativ 30% (1000 ron) din valoarea masinii (3800 ron).
Nu este aceasta o discriminare?
Ce actiuni de reusita imi recomandati?
Răspuns la discuția Taxa auto/ 2012
Concret, platesc sau nu!
Fac precizarea, ca prima inmatriculare a fost in 1993, a doua in 2010, iar eu la a treia inmatriculare, trebuie sa platesc taxa de poluare?
Multumesc
Discuție Taxa auto/ 2012
Buna ziua!
Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc taxa auto/2012?
Multumesc!
O zi buna
Discuție Paza obsteasca
Am o casa batraneasca nelocuita intro comuna, nu am domiciliul acolo.
Este legal sa ma oblige la plata pazei obstesti ?

Bunicul meu a decedat in anul 1945, eu in calitate de nepot nascut in anul 1967, am calitate de mostenitor?

Multumesc

Răspuns la discuția Mosteniri
Eu nepot nascut un 1967, am calitatea de mostenitor al defunctului meu bunic decedat in anul 1945?
Bunicul meu fost invatator, a fost in razboi 2 ani, iar dupa deces ramanand o avere insemnata, altor rude si nu sa facut succesiunea intre frati.
Mentionez ca mama mea este intimidata de alte rude sa nu beneficieze de succesiune dupa parintii ei.
Multumesc
Discuție Mosteniri
Buna ziua
In calitate de nepot, pot inainta demersurile necesare pentru a vedea ce sa intamplat cu averea bunicului, case si terenuri?
Pe scurt, parintii mamei mele au decedat cand ea avea varsta de 6 ani si nu a inteles ce sa intamplat cu averea tatalui ei, avand doua surori de 11 ani respectiv 12 ani, dintre care una a decedat.
Invecinat cu proprietatea parintilor ei se afla sora tatalui ei, in curtea careia se afla casa, dar nu vor sa dea niciun detaliu.
Cum sa formulez o cerere catre Arhiva Nationala pentru a dezlega acest mister.
Banuiesc faptul ca acolo se afla raspunsul, unde sau cine si-a insusit proprietatile bunicului meu, terenuri si case.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Investire cu Titlu Executoriu

Am vrut sa investesc o hotarare irevovabila, dar in acea hotarare solicitasem autoritate de lucru judecat.
In incheierea de sedinta pentru investire cu formula executorie, mi-a respins cererea cu drept de recurs.
Inca nu am vazut incheierea de sedinta, dar din experienta dumneavoastra, care ar fi motivul respingerii?
Unde se judeca recursul?
daca il inchiriam la alta persoana luam chirie, nu mai plateam eu intretinerea sau il faceam magazin si il ichiriam.
asta a fost ideea de baza sa-l transformam in magazin.
asa am mers numai pe pierdere.
eu am cumparat, este investitia mea si nu am niciun castig, din contra, pierd
Buna seara!
Mai intai, va multumesc pentru informatiile date, mi-au fost de mare ajutor.
Acum, as mai avea o intrebare:
Am fost parat intrun proces de nulitate, am castgat.
Nu au fost actiunile formulate de mine, cum puteam sa cer daune?
Instanta respinge sau admite actiunile.
Vanzatorul refuza sa predea bunul de foarte multi ani.
Am investit hotararea cu formula executorie, urmeaza sa mergem la executor.
Nu exista nicio prevedere prin care sa initiez o actiune pentru daune, inca de la incheierea contractului?
M-au tinut in procese o gramada de ani, eu platesc si utilitatile, am cheltuit foarte multi bani.
Multumesc mult!