Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

onorariu avocat

buna ziua, exista o grila in ceea ce inseamna onorariu avocat sau acesta poate sa-ti ceara cat vrea in functie de suma sau "greutatea" spetei ar putea sa-mi spuna cineva ptr. o suma de 42000euro cam care ar fi un onorariu onorabil,si daca se castiga procesul daca onorariu av. cade in sarcina paratului multumesc!
elicrist, utilizator
Nu se poate spune nimeni cat cere un alt avocat.
Singura varianta este sa incercati sa va alegeti un avocat si sa il intrebati.
Exista piete unde se cere cam la fel dar in procese simple si formale.
Multumesc voiam un raspuns mai concret, va dati seama ca am consultat un av. si raspunsul lui a fost ca putem castiga procesul dar onorariul este 10%deci 4200euro n-a lasat loc de negociere si actiunea trebuie introdusa in alt judet decat al meu de domiciliu si am handicapul ca nu cunosc pe nimeni de acolo nici nu stiu daca cel contactat este cel mai........mi s-a parut o suma mare dar eu nici nu stiu ce preturi se practica Mai la obiect este un onorariu .....onorabil..sau sugerati-mi ca trebuie sa mai consult si alti
Concluzia este ca ar trebui sa mai consultati si alti avocati. OK?
Problema principala a dvs. nu este onorariul onorabil, ci cum ati avea sanse mai mari sa castigati procesul.
Nu discut despre onorariu dar daca nu aveti noroc puteti sa platiti si 6000 de euro si sa pierdeti procesul.
Poate ca puteti gasi avocat si la un pret derizoriu dar sa pierdeti procesul...
Puteti sa gasiti avocat si la 10 000 de euro si sa pierdeti...
E un fel de ruleta sau de joc de noroc si daca aveti noroc puteti face o alegere buna...dar daca sunteti neinspirat orice suma dati veti pierde.
Eu numesc acest lucru inteligenta clientului in a-si alege avocatul...
Sincer sa fiu si eu am fost pacalit de avocati care taceau.Aveau ochelari de vedere la ochi si o privire foarte serioasa...
Cum m-am pacalit eu nu conteaza, dar morala este ca oricine se poate pacali...
Problema principala a fost ca mi-a distrus procesul gandit de mine si inca lucrez sa castig peentru clientii mei...
Deci, ceea ce vreti dvs. este teribil de complicat...

avocat Claudiu Lascoschi