Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal

Am si eu o intrebare in legatura cu dosarele penale.
De exemplu dak ai savarshit o infractiune,de exemplu: furt ,nu deosebit de grav,peste o perioada de aprox. 6 luni ai cazierul curat?
Astept un rasp. Merci!!!:D
Avand in vedere cuantumul minor al prejudiciului,care a si fost acoperit,urmeaza sa primiti o sanctiune cu amenda administrativa,aplicata de procuror,conf.art.18/1 c.pen.,care nu va fi inserata in cazierul judiciar.
Aceasta numai in situatia in care va aflati la prima fapta,ati recunoscut cele intamplate si ati colaborat cu organele de cerecetare,
Referitor la faptul ca veti fi citata asa de urgent, acest lucru nu este posibil, deoarece sunt multe cauze penale in lucru si au prioritate altele nu cele cu amenda administrativa. Daca va citeaza o data si nu va prezentati, veti fi citata si a doua oara, apoi... mandat de aducere, dar cred ca nu este cazul,
Succes!
merci mult pt raspuns :d