Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat????
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat????

buna, am urmatoarea problema: sunt sofer d taxi si in urma cu ceva timp, intr-o noapte, am luat 3 indivizi pe care i-am dus la o anumita destinatie le-am pus aparatul d taxat, bon,tot. nu mi-au platit cursa si era sa imi iau si bataie. am plecat si mam intors cu inca 4 prieteni nu pt a face scandal ci pt a egala taberele. din discutia din masina a indivizilor am retinut numele unuia si asa in noaptea respectiva d la un trecator am aflat unde locuieste. Am ajuns la locuinta, sa am batut la usa, a iesit tatal sau care l-a acoperit spunand ca nu e acasa. am cerut un nr d tel sa il pot contacta ,mi s-a dat unul dar nimic. fiind destul de enervat ca nu am dat d individ, la plecare iam luat poarta din fata casei si i-am lasat-o la circa 20 m cu scopul de a-i da un pic d bataie d cap sa o caute dak tot nu miam recuperat prejudiciul. am plecat. individul face apel la 112 ca i s-a furat poarta, ma cauta politia, dosar penal si ma incadreaza la furt calificat, spunandu-mi sa nu-mi fac griji pt ca pleaca d la ei cu propunere d neincepere a urmarii penale pe baza art18'1Cpen. la ce sa ma astept? multumesc
Domnule R Gabi, deja a facut colegul avocat Claudiu o posibila incadrare juridica care imi pare apropiata de situatia de fapt, conform celor relatate de user.

Insa nu stim ce probe exista la dosar...
Poate ca probele indica o intentie de furt...
Pentru o incadrare juridica corecta trebuie analizat si probatoriul intrucat ceva trebuie sa existe la dosar daca s-a facut incadrarea juridica pe furt...
Mai conteaza si interpretarea probelor...
O mica schimbare din condei facuta de organul de ancheta penala fata de ceea ce se declara verbal poate duce la schimbarea incadrarii juridice.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Domnule R Gabi, deja a facut colegul avocat Claudiu o posibila incadrare juridica care imi pare apropiata de situatia de fapt, conform celor relatate de user.

Insa nu stim ce probe exista la dosar...
Poate ca probele indica o intentie de furt...
Pentru o incadrare juridica corecta trebuie analizat si probatoriul intrucat ceva trebuie sa existe la dosar daca s-a facut incadrarea juridica pe furt...
Mai conteaza si interpretarea probelor...
O mica schimbare din condei facuta de organul de ancheta penala fata de ceea ce se declara verbal poate duce la schimbarea incadrarii juridice.

avocat Claudiu Lascoschi

Eu doream sa va ganditi dvs.la o eventuala incadrare,pentru ca va apreciez gandirea juridica.
Radu Gabrian, Mediator
Nu este o situatie juridica in care cu stupoare instanta sa ajunga la concluzia ca trebuie schimbata incadrarea juridica.
Incadrarea juridica poate fi eronata la dosar din motivele pe care le-am aratat mai sus, daca ati citit,evident.
Cateodata in faza de urmarire penala este un aspect care depinde extrem de mult de avocat...
Cateodata, nu intotdeauna...

avocat Claudiu Lascoschi
politistul a incadrat fapta pe baza unui telefon. a fost sunat d la municipiu dupa apelul la 112 in legatura cu "furtul". cand i-am zis ca mie mi se pare mai mult distrugere decat furt mi-a spus ca nu are ce face pt ca asa s-a decis, pt ca apelul trebuie justificat. nu am inteles deoarece cei d la municipiu nu aveau d unde sa stie situatia din teritoriu. mai mult dak si-ar fi dat interesu sa dea o tura p strada respecta sigur gaseau poarta. ei miau spus ca au ajuns la casa cu pricina si au constatat furtul. nu am avut cu cine ma intelege, in plus la declaratie am inceput s-o scriu singur , mi s-a luat prima foaia si s-a inceput cu dictarea"trebuie respectata o procedura". tipic militieneste. el dicta ce gandea io am scris ce am stiut ca s-a intamplat. nu cred ca s-a prins.
Cred ca nu ati completat declaratia conform dictarii politistului ,chiar daca cele declarate nu corespundeau adevarului.
Da a vorbit despre procedura penala,poate fi sau nu poate fi ceva procedural,daca insa a vorbit depre alte proceduri,nu este tocmai normal.