avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil - se considera vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil - se considera vechime in munca?

buna seara,
am doi copii nascuti in oct. 2000 si febr. 2004. pt. primul mi se ia in calcul concediul de doi ani la calcularea sporului de vechime, iar pentru cel de-al doi-lea, nu. este corect? va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 16 Ianuarie 2012
bine, dar legea se aplica de la 01.01.2010! se aplica si retroactiv sau cum?:O
Asa este, legea nu se aplica retroactiv ...
Pentru copilul nascut in 2000, pana la intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă - art.4 din Legea nr.120/1997.

Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000 si pana la modificare OUG nr.148/2005 prin Legea nr.7/2007 , perioada pentru ingrijirea copilului constituie stagiu de cotizare asimilat care se ia in calcul la pensie.
Concediul de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani constituie vechime in munca? am doi copii:primul născut la 14oct.2003,al doilea la 08.noi.2006.Mulţumesc pentru răspuns
Pentru primul copil , CCC constituie stagiu de cotizare care se ia in considerare la pensie....

Pentru cel de-al doilea copil, CCC constituie vechime in munca, potrivit art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca MCMCBRTR MCMCBRTR Am un copil nascut nov. 1998 si unul in aug 2004 pt care am beneficiat, la amandoi de CCC.. constituie vechime in munca si stagiu de cotizare? (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil-vechime in munca cocuta1973 cocuta1973 Concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se considera sau nu vechime in munca ( pt calcul spor vechime)?? (vezi toată discuția)
Spor vechime - concediul pentru cresterea copilului alemia alemia Am si eu o rugaminte vreau sa stiu daca perioada concediului pentru cresterea copilului (2ani) ,se ia in calcul la acordarea sporului de vechime. (vezi toată discuția)