Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil - se considera vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil - se considera vechime in munca?

buna seara,
am doi copii nascuti in oct. 2000 si febr. 2004. pt. primul mi se ia in calcul concediul de doi ani la calcularea sporului de vechime, iar pentru cel de-al doi-lea, nu. este corect? va multumesc.
bine, dar legea se aplica de la 01.01.2010! se aplica si retroactiv sau cum?:O
Asa este, legea nu se aplica retroactiv ...
Pentru copilul nascut in 2000, pana la intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă - art.4 din Legea nr.120/1997.

Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000 si pana la modificare OUG nr.148/2005 prin Legea nr.7/2007 , perioada pentru ingrijirea copilului constituie stagiu de cotizare asimilat care se ia in calcul la pensie.
Concediul de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani constituie vechime in munca? am doi copii:primul născut la 14oct.2003,al doilea la 08.noi.2006.Mulţumesc pentru răspuns
Pentru primul copil , CCC constituie stagiu de cotizare care se ia in considerare la pensie....

Pentru cel de-al doilea copil, CCC constituie vechime in munca, potrivit art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.