Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea intentiei de a instraina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea intentiei de a instraina

Cum se realizeaza efectiv aceasta inscriere?
Care sunt actele juridice pentru care se poate cere aceasta inscriere?

Blocarea cartii funciare in baza inscrierii provizorii a intentiei de instrainare are ca efect blocarea cartii funciare (dupa emiterea extrasului de CF de autentificare). Ma intereseaza ce anume se blocheaza in cartea funciara? Alte transferuri privind proprietatea care face obiectul acestei inscrieri provizorii sau si alte eventuale masuri luate impotriva imobilului, cum ar fi un sechestru ?
ContSters40598, utilizator
Am inteles! Multumesc frumos!
In aceasta perioada nu se pot inscrie/intabula/nota nici masurile asiguratorii impotriva sau pe acest imobil?
in aceasta perioada, in care Cartea este blocata nu se poate face niciun fel de operatiune, cu exceptia celei solicitate de catre notar.