Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

Am un teren si am incheiat un contract de comodat cu un prieten pe el. intrebarea mea este urmatoarea: eu in calitate de comodant pot construi pe acel teren o casa in perioada de valabilitate a contractului de comodat? Va multumesc anticipat
iulianbastan, utilizator
Si asa ajungem la ce am scris eu...:D

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Depinde ce ati scris in contract.
Vedeti si ce a scris Cora mai sus.
procmarci a scris:

In principiu, comodantul nu poate cere restituirea lucrului inainte de implinirea termenului pentru care l-a imprumutat; totusi, el poate obtine acordul comodatarului de a construi un imobil pe teren, pe perioada valabilitatii contractului.

Sunt perfect de acord cu asta , dar daca nu primeste acel acord de la comodatar , atunci nu poate construi! Chiar daca este proprietarul terenului!
B-)
Tot depinde de contract.

Aordul expimat ulterior incheierii contractului are o alta valenta juridica.
As avea si eu o intrebare,daca se poate. Cum se poate rezilia un contract de comodat ,avand in vedere faptul ca a fost facut fara o data limita(pe perioada nedeterminata)?