Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca mi-a expirat contractul de munca ,care a fost pe durata determinata ,primesc somaj? daca da inseamna ca trebuie sa ma duc la personal sa mi se dea actele necesare introducerii somajului?
ciric luminita a scris:

daca mi-a expirat contractul de munca ,care a fost pe durata determinata ,primesc somaj? daca da inseamna ca trebuie sa ma duc la personal sa mi se dea actele necesare introducerii somajului?

@ciric luminita
Contractul de munca a expirat dar angajatorul v-a inmanat decizia de desfacere a contractului de munca sau lucrati in continuare la aceeasi societate?
Pentru ca:
1. daca lucrati in continuare la aceeasi societate trebuie sa mergeti la angajator sa cereti prelungirea contractului de munca sau incheierea unui nou contract pe perioada nedeterminata
2. daca nu mai lucrati urmati pasii indicati de @rocristina