avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca mi-a expirat contractul de munca ,care a fost pe durata determinata ,primesc somaj? daca da inseamna ca trebuie sa ma duc la personal sa mi se dea actele necesare introducerii somajului?
Cel mai recent răspuns: ContSters85576 , utilizator 23:57, 17 Aprilie 2010
ciric luminita a scris:

daca mi-a expirat contractul de munca ,care a fost pe durata determinata ,primesc somaj? daca da inseamna ca trebuie sa ma duc la personal sa mi se dea actele necesare introducerii somajului?


@ciric luminita
Contractul de munca a expirat dar angajatorul v-a inmanat decizia de desfacere a contractului de munca sau lucrati in continuare la aceeasi societate?
Pentru ca:
1. daca lucrati in continuare la aceeasi societate trebuie sa mergeti la angajator sa cereti prelungirea contractului de munca sau incheierea unui nou contract pe perioada nedeterminata
2. daca nu mai lucrati urmati pasii indicati de @rocristina

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj la incetarea contractului cristi_cc cristi_cc Buna ziua Am fost angajat pe perioada determinata si a expirat contractul. Am contributie la somaj 5 ani. Intrebarea mea ar fi: Pot sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Renuntare somaj liliana elena liliana elena Buna ziua, As dori sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare si cadrul legal:Pot renunta la somaj pentru a ma angaja pe o perioada de 6 luni, dupa ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinata vs. somaj tudorache_alyna tudorache_alyna Buna seara! Daca unui salariat ii expira contractul de munca incheiat pe perioada determinata de 1(una) luna, si are stagiu de cotizare de min.12 luni, in ... (vezi toată discuția)