Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce pedeapsa ar putea sa primeasca?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce pedeapsa ar putea sa primeasca?

Citat la parchet in dosarul penal cu art.193 infractiune cu amenintare un politist primeste vreo pedeapsa sau nu?Mentionez ca eu nu am putut sa fiu prezenta deoarece nu sunt in tara.
Avokitten a scris:

vio_rogojan a scris:

Cod Penal - ART. 193
Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

interventie moderator: va rugam daca aveti ceva de scris, nu mai dati citate din cod...userul vrea o parere, cu siguranta a citit deja articolul de lege.

Daca userul citea in Codul penal nu mai intreba care este pedeapsa.
Pe de alta parte pedeapsa o stabileste instanta de judecata in limitele prevazute de lege.
Se poate aplica o pedeapsa cu suspendare a executarii pedepsei inchisorii sau amenda.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc! Eu am fost amenintata de un politist.
In ce a constat amenintarea?
Este posibil sa nu fie intrunite elementele constitutive ale infractiunii de amenintare.

avocat Claudiu Lascoschi
Am facut plangere la sectia de politie unde apartine politistul care ma amenintat.Si ei au trimis mai departe a ajuns la parchet.Am fost chemata in calitate de parte vatamata in cauza privind art.193 C.p. Nu am putut sa ma prezint deoarece sunt plecata din tara.Si mai mult de frica am plecat.Si am intrebat daca eu nu am fost prezenta Politistul va primi vreo pedeapsa?Sau nu? Va multumesc!
Cu ce v-a amenintat politistul?
Ca va impusca, ca va aresteaza ca va violeaza, etc?
Asta va intrebam...

avocat Claudiu Lascoschi