Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune sau mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune sau mostenire?

Tatal meu a decedat din 2007 si nu s-a facut succesiune din lipsa banilor. Cei 2 copii nu sunt trecuti in actele de proprietate a casei ( apartament ).Daca nu se face succesiunea nici dupa decesul mamei, dar aceasta lasa mostenire autentica, ce drepturi au copiii? Si ce trebuie sa inteleg prin acceptarea mostenirii sub forma de beneficui de inventar, daca eu vreau sa devin proprietar si nu posesor al bunurilor care raman.
Multumesc.
daca depuneti si o tranzactie la primul termen, da veti scapa mai ieftin.
nu scapati de impozit.