avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune sau mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune sau mostenire?

Tatal meu a decedat din 2007 si nu s-a facut succesiune din lipsa banilor. Cei 2 copii nu sunt trecuti in actele de proprietate a casei ( apartament ).Daca nu se face succesiunea nici dupa decesul mamei, dar aceasta lasa mostenire autentica, ce drepturi au copiii? Si ce trebuie sa inteleg prin acceptarea mostenirii sub forma de beneficui de inventar, daca eu vreau sa devin proprietar si nu posesor al bunurilor care raman.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 19:12, 22 Aprilie 2010
daca depuneti si o tranzactie la primul termen, da veti scapa mai ieftin.
nu scapati de impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea succesiunii sub beneficiu de inventar anamaria01 anamaria01 Un major poate cere dezbaterea succesiunii sub beneficiu de inventar si in ce conditii? Exista un termen anume in care se poate dezbate o astfel de succesiune? ... (vezi toată discuția)
Succesiune marin raduti marin raduti tatal sotiei mele a murit acum o luna si se tot spune ca trebuie deschisa succesiunea vreau sa stiu daca trebuie neaaparat pt ca nici sotia si nici cumnatul ... (vezi toată discuția)
Succesiune vasile 65 vasile 65 doresc sa stiu care este termenul maxim sa faci succesiunea (vezi toată discuția)