Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Preschimbare termen de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Preschimbare termen de judecata

Pe data de 23 aprilie am depus la Judecatorie cererea de divort prin acordul partilor. Deoarece termenul de judecata ce ne-a fost alocat este foarte indepartat (Septembrie), am facut in aceeasi zi, la o ora distanta, o cerere de preschimbare a termenului, cu motive, cred eu… temeinice. Cum vom putea afla daca aceasta cerere de preschimbare a termenului a fost aprobata sau respinsa?

Multumesc
York, utilizator
Nu vad sanse sa rezolvati astfel, asta pentru ca legal copilul e deja al sotului, ca e conceput intre a 300 si a 180 zi inainte de nastere.
Deci si daca era azi termenul, tot sotul era tatal legal.

2 luni e termenul legal minim la divort prin acord, in 2 luni e aproape vacanta juzilor, deci septembrie e normal.
Mai bine incercati si o culpa comuna, ma rog, de verificat pe portal.just cum da programul termenele pentru asta. Ar trebui sa fie mai mici.
Si va ajuta numai daca nu va intreaba ofiterul de la stare civila daca ati fost casatorita. :"> Si sa va rugati sa obtineti redactarea pana in vacanta, sa renuntati la caile de atac ambii soti...

E greu, prea tarziu ati inceput demersurile, e putin dupa ceasul al douasprezecelea, legal...
O sa apara complicatii( daca nu sunteti divortati va trebui sa faceti tagada paternitatii si apoi recunoastere de noul sot, toate actiuni prin instanta) daca nu reusiti sa va rezolvati problema.Apelati urgent la un avocat poate reuseste sa va ajute cumva...
Recunoasterea nu se face musai prin instanta... dar restul...
Cererea de preschimbare a termenului se judeca in sedinta publica, deci cu citarea partilor, asa ca nu trebuie sa urmariti pe site fixarea termenului.Mai trebuie sa stiti ca oricum copilul ce se va naste va avea pe certificat pe sotul dvs.pentru ca iata este conceput in timpul casatoriei cu acesta.Dupa ramanea definitiva si irevocabila a hotararii de divort va trebui sa promovati 2 actiuni, aceea de tagada de paternitate si apoi inca una de stabilire paternitate fata de tatal natural al minorului.
Ati reusit sa ma speriati... rau de tot! Care ar fi modalitatea cea mai rapida prin care as putea divorta in cazul asta? Pe certificatul de nastere al copilului va aparea oricum numele sotului chiar daca acesta nu il recunoaste?? (nici nu ar avea de ce).