Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate firma

Buna ziua,

In ce conditii am voie sa suspend activitatea firmei la care sunt asociat unic?

Pot suspenda firma daca in ultimele zile anterioare datei de la care doresc suspendarea firma are activitate economica (are incasari) ?

Multumesc!
Am intrebat inca o data contabilul si mi-a spus acelasi lucru si anume ca dupa suspendare firma nu mai poate desfasura nici un fel de activitate nu doar ca nu mai poate emite facturi ci nu mai poate efectua nici o plata. Citisem pe alte topicuri faptul ca nu se aproba suspendarea daca firma are datorii, nu am inteles insa cine nu aproba, probabil ONRC. Tot contabilul mi-a spus ca inainte de suspendare trebuie rezolvate toate problemele firmei adica daca exista de ex. contracte cu o firma de telefonie acestea trebuie reziliate/transferate, etc., leasing de asemenea fie contract de novatie sau nu stiu ce variante mai exista.
Deci in opinia contabilului suspendare activitate reprezinta nici un fel de activitate, ori plata datoriilor inseamna activitate.
Eu nu vreau deloc sa contrazic cele spuse mai sus, sunt interesata si eu de aceasta problema.