Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreu fetita inapoi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreu fetita inapoi

buna! ma numesc daniel si am o relatie de 6 ani. nu suntem casatoriti, dar avem o fetita de 3 ani inpreuna. fetita este trecuta pe numele meu. acum 1 an am facut o procura ca sa poata sa iasa cu fata din tara, dar problema este ca procura a expirat de mult si ea nu vrea sa vina cu fetita acasa.imi doresc sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa aduc fetitra acasa . va multumesc si astept un raspuns
Da, trebuie sa solicitati si instanta de judecata sa va dea dreptul la vizita.
Ii intreb pe consultanti: o plangere penala impotriva celei careia i-a fost incredintat copilul cand a plecat din tzara – mama prietenei, in speta – nu e posibila?
Acea femeie, chiar bunica fiind, nu cred ca are dreptul sa “tzina” copilul acolo. Da, e si mama acolo – dar are tatal aceasta certitudine? Poate da, poate nu – dar poate merge pe ideea ca nu e sigur ca mama e alaturi de copil.
In plus, mama respectiva nu are o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului pentru a avea dreptul de a stabili domiciliul copilului unde vrea… necesitatea ei…
Cred ca printr-un proces ar putea fi obligata sa-si miste fizicul in tzara, cu tot cu minora.