avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Calitatea de jurist
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Calitatea de jurist

Buna.Am si eu o nelamurire daca ma poate ajta cineva.daca o persoana termina dreptul, automat este licentiat in drept si are statut de consilier juridic.La un an de la terminarea facultatii incepe sa lucreze intr-o companie ca asistent managerial si dupa 2 ani este incadrat consilier juridic.poate semna acte in nume propriu ca si jurist daca nu este inscris in uniunea juristilor?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Alina_2010 a scris:

Conducerea societatii nu ii poate da o imputernicire de reprezentare?in ce consta inscrierea in CCJ?ce obligatii implica?dupa cat timp esti c.j. definitiv daca te inscrii in CCJ?


C.j. definitiv devii dupa stagiatura de 2 ani ...Dupa efectuarea stagiului, stagiarul va sustine examenul de definitivare.
si daca dupa 2 ani cu cim consilier juridic ma inscriu in ccj, cum o sa fiu stagiar sau definitv?ca vad ca parerile sunt impartite.
multumesc anticipat
Parerea mea este ca va trebui sa te inscrii stagiar si eventual sa ceri dispensa prin reducerea termenului de stagiatura de la 2 ani la 1,5 ani .
Doamna Mihaela , vreau sa va spun ca eu am fost dupa terminarea facultatii angajata consilier juridic la o societate privata.Am avut cazuri in instanta fara sa fiu inscrisa in CCJ, fara roba... Doar cu delegatie semnata, stampilata de la angajator si mi-am sustinut cauza.
STAN MARA a scris:

Doamna Mihaela , vreau sa va spun ca eu am fost dupa terminarea facultatii angajata consilier juridic la o societate privata.Am avut cazuri in instanta fara sa fiu inscrisa in CCJ, fara roba... Doar cu delegatie semnata, stampilata de la angajator si mi-am sustinut cauza.


Intr-adevar, sunt foarte multi C.J. care nu sunt inscrisi in Colegiul ...:)

Alte discuții în legătură

Consilier juridic definitiv? luca_claudia72 luca_claudia72 poti sa-ti dai definitivatul ca si consilier juridic daca ai un contract de munca ca cj de 2 ani ? adevarul e ca nu m-am inscris in uccj...mi s-ar recunoaste ... (vezi toată discuția)
Inscriere pentru definitivat in ccj etta etta Vreau sa ma inscriu in UCCJ pentru a-mi da definitivatul. Are vreo importanta daca am domiciliu intr-un anumit oras si lucrez in alt oras? Precizez ca cele ... (vezi toată discuția)
Juristii sunt obligati sa se inscrie in colegiul consilierilor juridici? mmf mmf Buna ziua! Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: urmeaza sa ma angajez ca jurist la o firma si nu stiu daca trebuie sa ... (vezi toată discuția)