avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Calitatea de jurist
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Calitatea de jurist

Buna.Am si eu o nelamurire daca ma poate ajta cineva.daca o persoana termina dreptul, automat este licentiat in drept si are statut de consilier juridic.La un an de la terminarea facultatii incepe sa lucreze intr-o companie ca asistent managerial si dupa 2 ani este incadrat consilier juridic.poate semna acte in nume propriu ca si jurist daca nu este inscris in uniunea juristilor?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
BUNA ZIUA AS DORI SI EU NISTE LAMURIRI DACA SE POATE.AM TERMINAT FAC. IN 2009 SI NU AM LUCRAT NICAIERI CA JURIST.SUNT IN CAUTAREA UNUI LOC DE MUNCA SI INTAMPLATOR TOT CAUTAND PE GOOGLE AM GASIT UCCJ.POATE MA PUTETI LAMURI SI PE MINE CUM E CU INSCRIEREA LA UCCJ, DACA EU MA DUC SA MA INSCRIU, VOI FI INITIATA IN PROFESIE DE UN JURIST SE FAC CURSURI CEVA, IN CE CONSTA STAGIATURA ASTA DE 2 ANI?
cerneacristina a scris:

BUNA ZIUA AS DORI SI EU NISTE LAMURIRI DACA SE POATE.AM TERMINAT FAC. IN 2009 SI NU AM LUCRAT NICAIERI CA JURIST.SUNT IN CAUTAREA UNUI LOC DE MUNCA SI INTAMPLATOR TOT CAUTAND PE GOOGLE AM GASIT UCCJ.POATE MA PUTETI LAMURI SI PE MINE CUM E CU INSCRIEREA LA UCCJ, DACA EU MA DUC SA MA INSCRIU, VOI FI INITIATA IN PROFESIE DE UN JURIST SE FAC CURSURI CEVA, IN CE CONSTA STAGIATURA ASTA DE 2 ANI?


:offtopic: Interventie moderator
Nu mai scrieti cu majuscule , este foarte greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
inscrierea in uccj este conditionata de exercitarea profesiei; pentru reprezentarea intereselor societatii in instanta nu este necesara inscrierea in uccj, roba, insigna, etc. este suficienta delegatia din partea societatii
Inscrierea in UCCJ este conditionata de exercitarea profesiei in baza unui Contract Individual de Munca. Daca sunteti angajat in cadrul unei institutii/ organizatii/ societati comercciale, etc. nu este neaparat necesara inscrierea in UCCJ, atata timp cat conform organigramei entitatilor mai sus mentionate, functioneaza un Departament Juridic. In cazul in care nu exista un Departament Juridic, ar fi bine sa fiti inscrisi in UCCJ. In ultimii ani, majoritatea companiilor, institutiilor, entitatilor s-au supus implementarii si certificarii Standardelor Internationale de Calitate, numite si ISO. Aceasta presupune, printre altele, implementarea unui management al circuitului documehtelor in cadrul unei entitati cum ar fi si modalitatea de certificare a documentelor emise intre compartimente, precum si iesirea/intrarea acestor documente ( adica inregistrarea lor in registrele companiei). Orice document emis in interiorul unei entitati, din pucnt de vederel juridic, trebuie certificate de consilierul juridic.
angela tatu a scris:

Inscrierea in UCCJ este conditionata de exercitarea profesiei in baza unui Contract Individual de Munca. ...



sau a unui raport de serviciu ... :)

Alte discuții în legătură

Consilier juridic definitiv? luca_claudia72 luca_claudia72 poti sa-ti dai definitivatul ca si consilier juridic daca ai un contract de munca ca cj de 2 ani ? adevarul e ca nu m-am inscris in uccj...mi s-ar recunoaste ... (vezi toată discuția)
Inscriere pentru definitivat in ccj etta etta Vreau sa ma inscriu in UCCJ pentru a-mi da definitivatul. Are vreo importanta daca am domiciliu intr-un anumit oras si lucrez in alt oras? Precizez ca cele ... (vezi toată discuția)
Juristii sunt obligati sa se inscrie in colegiul consilierilor juridici? mmf mmf Buna ziua! Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: urmeaza sa ma angajez ca jurist la o firma si nu stiu daca trebuie sa ... (vezi toată discuția)