Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

Buna ziua,
sunt interesata de o anumita procedura si anume deschiderea de succesiune dupa bunica mea. A ramas in urma ei un teren pe care dorim sa construim fara sa avem neplaceri din partea celorlati membrii ai familiei(copii, nepoti).
Multumesc!
Buna seara !
Daca mama dvs. traieste aceasta este cea care are drept la mostenire , daca nu mai traieste dvs. sunteti cea care aveti drept de a deschide procedura notariala , in amberle cazuri alaturi de descendentii unchiului dvs. .
In cazul in care mama dv. este in viata, dv. nu aveti niciun drept la mostenire. Acest drept il are doar mama dv. pe de o parte, si sotia supravietuitoare si copiii unchiului decedat, in numele acestuia, pe de alta parte. ;)
Nu aveti nici un drept.