Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM POT OPRI VANZAREA ? ? ? Ajutor ! ! !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM POT OPRI VANZAREA ? ? ? Ajutor ! ! !

Iata situatia. I-am imprumutat lui X suma de 10.000 Euro pe o chitanta de mana. Am introdus actiune impotriva lui X avand ca obiect recuperare suma de bani. Am aflat de curand ca mama lui X a decedat si X face succesiunea si vrea sa vanda apartamentul ! ! ! ( singura solutie sa-mi recuperez banii e sa aiba casa )

Ce pot face sa opresc vanzarea asta ? ( actele in prezent sunt la carte funciara dupa ce succesiunea a fost deschisa si am inteles ca are client pentru casa ---- daca ii pierd imobilul nu mai am nicio sansa sa recuperez suma) CE SFAT IMI DATI ? AJUTOR VA ROG ! ! !
Dar daca introduc cu rea credinta o cerere la instanta ( separat de recuperare suma) prin care mentionez ca X mi-a promis ca-mi vinde apartamentul dupa ce face succesiunea ? ( ma refer la timp doar sa pot scoate cert. grefa sa opresc vanzarea) ( in certif. va fii mentionata adresa imobilului cu care merg la CF si fac notarea ) Ce parere aveti totusi de treaba asta ?