avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

dupa cat timp un angajat are drept la concediu fara plata?poate angajatorul sa ma oblige sa fac cerere de CFP?daca refuz ma poate da afara indisciplinar?de ex eu mam angajat la aceasta firma pe 8 ian dar de curand am descoperit ca abia in martie mia bagat cartea de munca iar acum vrea sa ma oblige sa fac o cerere de CFP ca sa figurez pe luna aprilie in concediu dar sa vin la munca,este normal?
Cel mai recent răspuns: nykolla , utilizator 15:12, 9 Mai 2010
multumesc mult pt sfaturi
dar legal un angajat cand are dreptul la concediu fara plata?poate lua concediu fara plata mai mult de 30 zile?deoarece colega mea este angajata din luna octombrie in luna martie a semnat o cerere de CFP iar acum a obligato sa semneze a doua cerere de CFP pt a figura in luna mai si pt a nu plati la itm,este legal sa figureze de doua ori?
Concediul fara plata este reglementat de CCM la nivel de unitate sau prin negociere cu angajatorul.
Da, se poate lua concediu fara plata mai mult de 30 de zile ... legea nu prevede un numar maxim de zile pentru care se poate lua CFP.
multumesc mult pt sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata nykolla nykolla sunt angajata de pe 8 ianuarie la o cofetarie,zilele acestea am descoperit ca ei miau facut bagat cartea de munca in luna martie,iar acum vor sa ma oblige sa ... (vezi toată discuția)
ajutor-concediu fara plata in preavizul de concediere Roxy30 Roxy30 Buna ziua. Sunt utilizatoare noua pe acest forum si am si eu nevoie de cateva sfaturi privitoare la trimiterea in concediu fara plata cand salariatul deja ... (vezi toată discuția)
Transfer subvetie ajofm ika1504 ika1504 Buna ziua, in martie 2007 am fost angajata cu subventie de proaspat absolvent la o soc.De pe 23.06.2009 CIM-ul meu este suspendat la aceasta soc (pt motivul ... (vezi toată discuția)