Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal - Parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal - Parte vatamata

In cazul in care politia ancheteaza o fapta si reiese ca e vb de o talharie (acest lucru reiese in urma declaratiilor), dosarul este inaintat la parchet (pentru ca este caz penal) - partea vatamata ce actiuni trebuie sa intreprinda? Nu e normal sa fie anutata de parchet in legatura cu dosarul ? Avocatul se autosesizeaza din oficiu ?

In cazul de fata partea vatamata nu a fost contactata. Ce masuri trebuiesc luate?(dosar din iunie 2006) Va multumesc.
mrbilly, utilizator
Faceti o cerere in care va constituiti parte civila si scrieti acolo ce cereti: atata daune morale, atata daune materiale.
Si o depuneti la Parchet la dosar.
Sau, asteptati prima zi de judecata in instanta si depuneti acolo cererea.
Pai dosarul este la parchet din iunie 2006. Asa de mult dureaza sa fie contactata partea vatamata ? Ce sanse sunt ca partea vatamata sa castige procesul ? Ca in ziua de azi nimic nu mai e sigur ...
In urma procesului dvs.primiti (sau nu) pe latura civila despagubiri.

Pai dosarul este la parchet din iunie 2006. Asa de mult dureaza sa fie contactata partea vatamata ? Ce sanse sunt ca partea vatamata sa castige procesul ? Ca in ziua de azi nimic nu mai e sigur ...

da' daca esti asa nelinistit, de ce nu te duci in audienta la procurorul de caz...sau la procurorul de serviciu...
sau poti trimite o adresa prin care ceri sa fii informat in ce stadiu se afla cercetarile in dosarul x, in care tu ai calitate de parte vatamata..
6 luni nu-i un termen asa mare...la ce volum de lucru este la Parchet.
Sunt sanse ca procesul sa fie pierdut de partea vatamata? Si apoi ea la randul ei (partea vatamata) sa fie data in judecata de catre talhari si sa i se ceara daune morale ?