Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă vatamare corporala
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

vatamare corporala

ce sentinte s au dat in vatamare corporala cu CML 24 zile ingrijiri medicale

in ce suma se pot obtine daune morale si materiale.
k am inteles ca suma nu poate fi cat cere el.

si din cate mi a spus avocatul posibil vreo 10 -20 mil. vechi. si suspendare.

daca nu am cum sa i platesc sau nu vreau cum ma poate obliga??

va multumesc anticipat!

suspendare in aceste cazuri se dau ani sau luni care i pedeapsa max. si min.
cercetasa a scris:

k am inteles ca suma nu poate fi cat cere el.

si din cate mi a spus avocatul posibil vreo 10 -20 mil. vechi. si suspendare.

daca nu am cum sa i platesc sau nu vreau cum ma poate obliga??

va multumesc anticipat!

Daca nu aveti cum si nici nu vreti sa plattiti ,din nefericire pentru dvs,veti fi executata silit pe bunuri.
Suma va fi stabilita de instanta ,in urma probelor administrate pe acest aspect.
suspendare in aceste cazuri se dau ani sau luni care i pedeapsa max. si min.
cercetasa a scris:

ce sentinte s au dat in vatamare corporala cu CML 24 zile ingrijiri medicale

in ce suma se pot obtine daune morale si materiale.

Vedeti aici o solutie pronuntata de catre Tribunalul Olt - Sectia Penala
[ link extern ]
acest caz s a solutionat

s a demonstrat prin cml 14 zile ca incadrarea nu mai e vatamare corporala ci loviri si alte violente

condamnare 3 luni cu suspendare si 2 ani si 3 luni incercare

despagubiri materiale 300 lei si desp. morale 3000 lei

cheltuieli judiciare 400lei si cheltuieli spital 350lei

avocata mea a cerut amenda penala

intrebare

la recurs am sanse sa mi scada din pedeapsa si daune?

sau poate sa creasca?

a facut si partea vatamata recurs/

dupa recurs unde mai pot merge?

va rog !

nu se mai poate scadea din pedeapsa...ideea e sa nu fie mai mare ;)) mai ales ca infractiunea imbraca forma intentiei...si daca judecator va fi o doamna...e si mai drastic :))
prosecuter_badboy, utilizator