Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Existã vreun artificiu pentru evitarea procesului de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Existã vreun artificiu pentru evitarea procesului de partaj

Există sentință definitivă de divorț. Copilul mi-a fost încredințat mie. Eu și copilul stăm în chirie, fosta soție în apartament. În timpul divorțului am făcut cerere de ordonanță pentru reintegrare în spațiu care a fost respinsă, pentru că nu au fost probe suficiente. Sigur, partajul este o soluție, dar acesta presupune mulți bani aruncați pe fereastră. Se poate face ceva pentru a scoate pe nemernică de acolo (a și schimbat yala pentru ca tacâmul să fie complet, iar poliția nu intervine în astfel de cazuri), fără să-mi dau toate rezervele financiare pe taxa de timbru? Partaj de bunuri, ceva de genul ăsta, pentru a fi un proces pe rol pentru o nouă ordonanță?
Vedeti ca dati detalii care conduc la o cu totul alta stare de fapt?
Daca ne spuneati de la inceput cum stau lucrurile, nu mai bateam campii noi, consultantii pret de 3 pagini...
Atunci, nu aveti interes sa intrati in casa din care ati plecat de buna voie...
Revin la recomandarea anterioara: partaj si rezolvati problema! Poate solicitati atribuirea imobilului in favoarea dv. si plata catre fosta sotie a unei sulte... ;)
Corina Capotã, Avocat
D-ra avocat Cora. Nimeni nu a evacuat pe nimeni. Eu, în timpul apelului de la divorț am făcute cerere de ordonanță pentru a mi se da în folosință proprietatea mie și copilului până la finalizarea , dar mi-a fost respinsă. Am făcut recurs dar între timp a apărut sentința definitivă la divorț și am înțeles că se duce naibii totul, cu toate argumentele pe care le-am adus eu în recursul de la ordonanță. Acum, eu aș dori să fac o nouă ordonanță însă nu se mai poate. Soluția ar fi partajul dar aici sunt două probleme:
1. durează 2-3 ani
2. taxa de timbru m-ar falimenta
Și atunci întrebarea mea ar fi ce modalități există pentru a o evacua pe fosta soție de acolo pentru ca să o forțez să pună în vânzare apartamentul? Ei îi convine foarte mult situația și n-o să facă partaj în veci, iar eu cu copilul prin chirii până ajunge major.
Domnule Lasconschi, cu tot respectul care vi-l port, fac două mențiuni:
1. avocatul meu îmi spune că ordonanța pentru folosința locuinței împreună cu copilul, pe care am facut-o eu în timpul apelului de la divorț a căzut. Este adevărat că eu am scris acolo până la soluționarea litigiului de divorț.
2. Eu am încă domiciliul la aceeași adresă cu fosta consoartă. Dacă schimb yala pot fi acuzat de violare de domiciliu? Adică, mi-am violat propria locuință și propriul domiciliu?
Eu am încă domiciliul la aceeași adresă cu fosta consoartă. Dacă schimb yala pot fi acuzat de violare de domiciliu? Adică, mi-am violat propria locuință și propriul domiciliu?

Din pacate, da pentru ca nu mai aveti posesia de un an, din cate am inteles. Chiar daca aveti calitatea de proprietar...;)
Cristian Marian a scris:

Domnule Lasconschi, cu tot respectul care vi-l port, fac două mențiuni:
1. avocatul meu îmi spune că ordonanța pentru folosința locuinței împreună cu copilul, pe care am facut-o eu în timpul apelului de la divorț a căzut. Este adevărat că eu am scris acolo până la soluționarea litigiului de divorț.
2. Eu am încă domiciliul la aceeași adresă cu fosta consoartă. Dacă schimb yala pot fi acuzat de violare de domiciliu? Adică, mi-am violat propria locuință și propriul domiciliu?

Din pacate atat avocatul dvs. cat si Cora au dreptate.
Insa se poate gandi deschiderea unui alt proces pe ordonanta.In conditiile date cred ca ar trebui deschis si partajul pentru mai multa siguranta.Conteaza foarte mult si motivarea din prima ordonanta.

avocat Claudiu Lascoschi