Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suplimente salariale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suplimente salariale

ce parere aveti de initierea si posibila adoptare a unei hcl privind aprobarea suplimentelor salariale pentru functionarii publici in conditiile actuale . dorim initierea acestei hotarari pentru a nu fi afectati de masurile de reducere care vor veni
HOTARAREA nr.
privind aprobarea unei măsuri în domeniul salarizării
functionarilor publici din aparatul de specialitate al primarului ____________

Consiliul Local al __________

Având în vedere:
- referatul primarului
- avizul comisiei economice
În conformitate cu:
- prevederile art.1, art.2, art.3, art.6, art.35, art.11, alin. (1), lit.a), alin.(2), alin.(3), alin.(4) din Anexa nr. III- Reglementări specifice funcţionarilor publici din Legea nr. 330/2009 lege-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice,
- prevederile art.5, alin. (2), alin. (4), art.11, art.13, art.14, art.16, art.23, alin. (2), lit.c) din Legea nr.273/2006 actualizată privind finanţele publice locale;
În temeiul prevederilor art.36, alin (2) şi art.45, alin.(2), lit.a) din Legea nr.215/2001 republicată şi actualizată privind administraţia publică locală,

HOTARASTE

Art.1 (1) Se aprobă acordarea de suplimente salariale funcţionarilor publici numiţi în funcţii publice de execuţie sau conducere în cadrul aparatului de specialitate al primarului __________, egale cu diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale în care sunt numiţi.
(2) Suplimentele salariale nu sunt considerate drepturi salariale câştigate şi se acordă în limita fondurilor disponibile în bugetul local.
(3) Suplimentele salariale se acordă în exerciţiul financiar curent, începând cu data de ________ având în vedere că veniturile proprii ale bugetului local, exclusiv cotele defalcate pentru echilibrarea bugetelor locale în anul 2009 au fost mai mari decât cheltuielile de personal alocate pentru autorităţile executive, deliberative şi aparatul de specialitate al primarului ____________.
(4) Suplimentele salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat şi reprezintă o bază de calcul pentru drepturile şi obligaţiile care se determină în raport cu venitul salarial.
Art.2. Stabilirea suplimentelor salariale, începând cu data de ___________, se face prin dispoziţia primarului ___________.
Art.3. Prezenta se comunică:
Revin la acest subiect, cu o ontrebare:
Cine sunt( pot fii) functionarii publici dincadrul aparatului de specialitate al primarilor ?
Am intales eu bine,acest supliment salarial sepot acorda numai la anumiti fp. din cadrul primariilor?
Multumesc
legea nr.215/2001
" ART. 61
(3) Pentru punerea în aplicare a activităţilor date în competenţa sa prin actele normative prevăzute la alin. (2), primarul beneficiază de un aparat de specialitate, pe care îl conduce.
(4) Aparatul de specialitate al primarului este structurat pe compartimente funcţionale, în condiţiile legii. Compartimentele funcţionale ale acestuia sunt încadrate cu funcţionari publici şi personal contractual."
legea nr. 330/2009 insa,nu face diferenta insa, intre functiile publice din aparatul de specialitate al primarului, si cele din cadrul serviciilor publice locale (exemplu. S.V.S.U., S.P.C.L.E.P.)
deci, pot beneficia de aceste suplimente salariale toti functionarii publici din administratia publica locala.
marcus_tm a scris:

Art.1 (1) Se aprobă acordarea de suplimente salariale funcţionarilor publici numiţi în funcţii publice de execuţie sau conducere în cadrul aparatului de specialitate al primarului __________, egale cu diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale în care sunt numiţi.

Aceasta nu este o prevedere legala. Incalca chiar prevederile din Legea nr.330/2009 "Anexa III, sectiunea 3, ART. 11, lit. a)
a) până la diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale, în cazul funcţionarilor publici care îşi desfăşoară activitatea în cadrul aparatului de specialitate al primarilor municipiilor, oraşelor şi comunelor,

Deci nu au dreptul toti functionarii publici cum s-a afirmat mai sus.
Si secretarul unei unitati adm-tiv teritoriale este functionar public, dar nu de executie, ci de conducere. potrivit art. 77 din Legea 215/2001, nu face parte din aparatul de specialitate al primarului...
Darie Tudor, utilizator
Darie Tudor a scris:

[Aceasta nu este o prevedere legala. Incalca chiar prevederile din Legea nr.330/2009 "Anexa III, sectiunea 3, ART. 11, lit. a)
a) până la diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale, în cazul funcţionarilor publici care îşi desfăşoară activitatea în cadrul aparatului de specialitate al primarilor municipiilor, oraşelor şi comunelor,

Deci nu au dreptul toti functionarii publici cum s-a afirmat mai sus.
Si secretarul unei unitati adm-tiv teritoriale este functionar public, dar nu de executie, ci de conducere. potrivit art. 77 din Legea 215/2001, nu face parte din aparatul de specialitate al primarului...

legea nr. 330/2009
"Anexa III
Art.11
ART. 11
(1) La propunerea preşedintelui consiliului judeţean sau, după caz, a primarului, pentru funcţiile publice locale pot fi stabilite suplimente salariale, egale cu:
a) până la diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale, în cazul funcţionarilor publici care îşi desfăşoară activitatea în cadrul aparatului de specialitate al primarilor municipiilor, oraşelor şi comunelor, precum şi instituţiilor şi serviciilor publice înfiinţate şi organizate prin hotărâri ale autorităţilor administraţiei publice locale respective;"
Cam asta e articolul complet.... si nu vad sa scrie in el, diferentiere intre functii publice de conducere si functii publice de executie. :)