Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suplimente salariale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suplimente salariale

ce parere aveti de initierea si posibila adoptare a unei hcl privind aprobarea suplimentelor salariale pentru functionarii publici in conditiile actuale . dorim initierea acestei hotarari pentru a nu fi afectati de masurile de reducere care vor veni
Buna ziua.

Am intrat in dispute privind expresia bolduita:

a) până la diferenţa dintre salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice teritoriale şi salariul de bază prevăzut pentru funcţiile publice locale

Va rog sa spuneti si Dvs. ce intelegeti: poate fi orice suma, de la ... la, ramasa la aprecierea sefului, ori se refera doar la limita de sus, ca sa se stie nivelul maxim admis? Of! Interpretarile astea!#-o

Multumesc si va doresc o seara racoroasa.
mda, e functie de resursele financiare. Incepe de la 0,1 si se termina la maxim. Sigur, proiectul de hcl, trebuie fundamentat, si deci, se va explica acolo, de ce " X" si nu maxim. :)
eu am adoptat hcl cu suplimentele salariale , am scris in el ca primarul va stabili prin dispozitie cat se acorda pina la limita maxima din lege
astept ceva din partea prefecturii acum.
dupa parerea mea pina la poate sa fie oricat , fara sa fie obligatoriu sa fie maximul stabilit de lege.
Daca legea spune ca maximul pana la care se poate merge la comune si orase este functia publica teritoriala (salariile din prefectura), pe ce baza legala sustineti dvs. ca limita poate fi oricat??? Dupa ce ca e criza si vin controale peste controale, eu nu m-as "juca" astfel cu stabilirea salariilor...o parere contrara a curtii de conturi poate avea urmari "in maximul stabilit de lege":(
Kyandra a scris:

Daca legea spune ca maximul pana la care se poate merge la comune si orase este functia publica teritoriala (salariile din prefectura), pe ce baza legala sustineti dvs. ca limita poate fi oricat??? Dupa ce ca e criza si vin controale peste controale, eu nu m-as "juca" astfel cu stabilirea salariilor...o parere contrara a curtii de conturi poate avea urmari "in maximul stabilit de lege":(

Buna dimineata:)
Discutia a plecat de la prepozitia pana la , in sensul daca, trebuie inteleasa ca referindu-se strict la limita maxima superioara sau oricat pana la nivelul maxim. (de ex, am dreptul la diferenta maxima de 286 lei si primarul aproba doar 150 lei. aici ne invartim cu dilema)

ps.umbla zvonul prin "parohia" noastra ca, dl.Boc are pregatit un articol prin care, suplimentele salariale isi vor lua zborul din lege, spre meleagurile bugetului de austeritate, intru linistea tuturor oamenilor cu initiativa si a restabilirii disciplinei in teritoriu#-o. aveti cunostinta despre asta?