Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita imobil
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita imobil

Buna ziua!Am sa expun cat mai pe scurt posibil situata in care ma aflu in speranta gasirii unor raspunsuri.In decembrie 2007 am incheiat un antecontract pt cumpararea unui imobil achitand si un avans.Ulterior(o luna dupa,cat era prevazut in antecontract) imobilul nu a mai putut fi cumparat pentru ca proprietarul nu il detinea cu titlu de proprietate ci cu proces verbal de punere in posesie,iar fratii au avut pretentii si ei la o parte din bani!In urma procesului proprietarului cu fratii,imobilul ii revine cu titlu prin hotarare judecatoreasca definitiva.Numai ca asta s-a intamplat abia in 2009.Eu l-am anuntat inca din 2008 ca nu-l mai astept,sa-mi dea avansul inapoi iar el sa-si solutioneze problema.A refuzat, s-a ajuns la proces,l-am castigat,iar in februarie 2009 am mers la executor.In martie:stunned: 2010 executorul se deplaseaza la fata locului,incheie un proces verbal si ia o declaratie a proprietarului cum ca i s-a adus la cunostinta situatia in care se afla.In aprilie 2010 proprietarul este somat la plata sumei(inscrisa cf) in caz contrar imobilul fiind scos la licitatie.Actiunile executorului au demarat numai dupa ce am pus problema mai"hotarat"X-( in biroul acestuia(la un an, repet, de la data primei prezentari la acesta):-/ Intebari:ce ar trebui sa stiu?Ce ar trebui sa faca in mod normal executorul acum?Mentionez ca nu ma aflu in tara si am imputernicit pe cineva prin procura judiciara sa urmareasca evolutia cazului.Am copie la dosarul de execuie acesta continand un proces verbal,o declaratie a proprietarului si o somatie de plata pe care dealtfel le-am amintit mai sus.E normal ca dosarul sa fie asa "subtire" si sa dureze un an pana sa se intreprinda ceva?
Am revenit!
Surprizele se tin lant, cum era de asteptat de altfel.Lucrurile s-au miscat foarte repede in ultimul timp.Surprinzator de repede tinand cont ca intr-o luna cazul a evoluat cat intr-un an intreg.
Trec direct la subiect si spun ca vineri, persoana(membru al familiei) imputernicita de mine(pentru ca nu ma aflu in tara) s-a deplasat impreuna cu un evaluator la imobilul respectiv.Lucrurile ar fi trebuit sa decurga simplu:se evalueaza imobilul,se stabileste o valoare,se liciteaza imobilul,se recupereaza prejudiciul.Debitorul se intalneste cu cei doi,se deplaseaza la imobil(insotit de un avocat) si acolo le spune ca "nu permite accesul pe proprietate".Stupoare!
Se intocmeste un proces verbal in care se specifica, ca imobilul nu a putut fi evaluat, pentru ca, atentie, proprietarul(debitorul) a actionat statul(Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara) in judecata ca nu i-a permis vanzarea imobilului in termenul prevazut in precontract.
Sigur ca nu sant specialist in domeniu,dar chiar si pentru un nespecialist ceea ce invoca debitorul este lipsit de orice logica.Adica, mai pe romaneste, de ce nu l-a lasat statul sa vanda o casa pe care nu era proprietar de drept?!?!Si de ce l-a lasat dupa?
Pai Doamne iarta-ma,...pentru ca mai tarziu ai devenit, castigand procesul cu fratii,..PROPRIETAR!!!!!!!E LIMPEDE CA BUNA ZIUA!
Oricine poate da in judecata pe oricine si pentru cel mai banal motiv.Clar.Dar intrebarea mea este:se admit astfel de situatii in tribunal?Are sanse de a incepe macar un proces cu o astfel de acuza?Sant eu in eroare?Iar daca nu si reprezinta doar o incercare de a castiga timp,cat se mai poate eschiva?
Inutil de precizat ca a mai zis ca va da in judecata si agentia imobiliara care a intermediat vanzarea-cumpararea,ba chiar,culmea si pe mine!!Nu se poate!Refuz sa cred ca justitia poate vedea ca fundamentate astfel de idiotenii.Refuz sa cred ca traim un roman de-al lui Kafka!
Noi consideram ca actiunea promovata de debitor nu este altceva decat un tertip. Oricum, atat timp cat nu se pune in discutie dreptul de proprietate asupra imobilului, debitorul poate sa se judece cat vrea si cu cine vrea, dvs continuati executarea silita. Nu stim excat ce va spune executorul, insa se poate fixa si prin alte metode pretul imobilului pentru pornirea licitatiei. Insistati in executarea silita.