avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati asociatia de locatari

Cu respect , va rog sa-mi comunicati , daca asociatia de locatari are dreptul sa perceapa penalitati de intarziere , in conditiile in care , la asociatie platesc fact de gunoi( Prescomul nu percepe penalitati de intarziere) , femeia de servici si administratorul. Multumesc.
atu_targoviste a scris:

Cu respect , va rog sa-mi comunicati , daca asociatia de locatari are dreptul sa perceapa penalitati de intarziere , in conditiile in care , la asociatie platesc fact de gunoi( Prescomul nu percepe penalitati de intarziere) , femeia de servici si administratorul. Multumesc.

Da, pentru sumele restante se calculeaza si platesc penalizari indiferent ca restantierul este intr-o asociatie de proprietari sau de locatari.
Indifernt cat de groasa este ceata, cine nu-si achita debitele la scadenta este penalizat. Difera doar baza de calcul, procentul aplicat, termenele scadente , de la asociatie la asociatie de locatari si/sau proprietari.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizarile din 2007 afisate in 2010 spooky_bobo spooky_bobo asociatia de proprietari a blocului unde locuim nu a afisat niciodata faptul ca se percep penalizari la intretinere ceea ce ne a facut pe noi locatarii sa nu ... (vezi toată discuția)
Penalitati - asoc. proprietari ContSters143145 ContSters143145 Este legal ca asociatiile de proprietari incaseze sume cu titlul de penalitati chiar daca nu platesc la randul lor penalitati furnizorilor? La solicitarea ... (vezi toată discuția)
Penalitati la intretinere luminita ursu luminita ursu am ramas restantiera la intretinere este legal ca sa fie penalitatile mai mari decat restanta asta in conditia care eu mi-am luat angajamentul de-a a plati ... (vezi toată discuția)