Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terenul lui. casa noastra?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terenul lui. casa noastra?

buna ziua,
un ajutor de la specialisti, va rog. Sotul meu are un teren cumparat inainte de casatoria noastra. Anul acesta vrem sa ne facem casa pe acel teren. Toate actele, avizele sunt pe numele lui deoarece terenul e pe numele lui. Vrem sa fim trecuti pe actul de proprietate al casei amandoi. O precizare: inca nu am depus dosarul pentru autorizatia de constructie a casei. Ce putem face? multumesc
Scuze că intervin în această discuţie.
Mă găsesc într-o situaţie asemănătoare cu privire la revocarea actului de donaţie.
Am cumpărat un teren extravilan împreună cu alţii de la nudul proprietar.
Nudul proprietar le-a donat în cote părţi terenul la ceilalţi, mai puţin mie.
Pot să-i cer nudului proprietar să revoce actul de donaţie şi facă alt act notarial unde să fiu şi eu ?
În faţa cui se face revocarea, a notarului sau a instanţei ?
Mulţumesc mult de un răspuns.

geomih a scris:

puteti deveni coproprietara asupra terenului, dar donatia intre soti este act revocabil, iar vanzarea nu este permisa.