Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este vechimea luata in calcul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este vechimea luata in calcul ?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. Pentru acordarea sporului de vechime intr-o societate privata, care este vechimea luata in considerare: cea de la actualul loc de munca, unde se acorda acest spor sau toata vechimea de pe cartea de munca, indiferent daca a lucrat in alta societate pe o alta functie?
2. In urma unui control ITM, s-a impus ca masura obligatorie acordarea acestor sporuri de vechime. Ce se intampla daca angajatorul nu le acorda?Ce amenda putem risca?
Multumesc anticipat.
Vechimea în muncă constă în ansamblul perioadelor în care o persoană a prestat muncă în baza unui contract individual de munca.
Pentru vechimea in cadrul aceleiasi firme angajatorul poate acorda un spor de fidelitate care este altceva decat sporul de vechime in munca (nu in aceeasi unitate).