Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Aparator pt CEDO.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Aparator pt CEDO.

Am inaintat in luna mai 2005 o plangere la CEDO. As avea nevoie de un avocat care sa ma reprezinte in aceasta chestiune.
Nu trebuie sa va dea de banuit.
Si eu sunt de parere ca un avocat cu greu ar putea ajuta la urgentarea judecatii.
Daca era vorba de o cerere cu adevarat urgenta se putea discuta despre utilitatea angajarii unui avocat care sa va faca o motivare corespunzatoare, insa nu cred ca este cazul.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc pentru lamuriri. Daca ma credeti din 1996, de cand ne-a fost distrusa afacerea de catre institutiile statului, ne-am saturat sa asteptam. Oarecum urgenta este, pt ca am ajuns sa traim doar din pensia de boala a sotului meu. Boala care s-a agravat din cauza starii de detentie la care a fost supus, fara probe, si fara condamnare pe timp de 14 luni. De fapt in ce consta aceasta stare de urgenta? Ce conditii trebuie sa intrunesti pt ca sa-ti fie judecata cererea in stare de urgenta? Multumesc inca o data.
Trimiteti o scrisoare pe adresa Curtii europene a drepturilor omului sa va comunice in ce stadiu se afla plangerea dvs .. mie mi se pare mult 5 ani de zile pentru a solutiona faptul daca cererea este sau nu admisibila.
MADLENEFF a scris:

Multumesc pentru lamuriri. Daca ma credeti din 1996, de cand ne-a fost distrusa afacerea de catre institutiile statului, ne-am saturat sa asteptam. Oarecum urgenta este, pt ca am ajuns sa traim doar din pensia de boala a sotului meu. Boala care s-a agravat din cauza starii de detentie la care a fost supus, fara probe, si fara condamnare pe timp de 14 luni. De fapt in ce consta aceasta stare de urgenta? Ce conditii trebuie sa intrunesti pt ca sa-ti fie judecata cererea in stare de urgenta? Multumesc inca o data.

Un exemplu de urgenta l_ar constitui aflarea in detentie ilegala a persoanei, risc major asupra vietii si sanatatii persoanei.

avocat Claudiu Lascoschi