Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil de comun acord

Sotia simtind ca are sanse mai mici la procesul pentru custodia copilului, mi-a propus sa divortam de comun acord, iar custodia copilului sa o facem tot de comun acord. Mi-a propus sa cadem de acord ca minora de 3 ani sa stea 2 saptamani la mine, si 2 saptamani la ea. Pentru sotie, o astfel de intelegere e buna, fiindca stie ca e posibil sa piarda procesul avand in vedere greselile care le-a facut, si de asemenea stie ca nu voi lua copilul din 2 in 2 saptamani fiind foarte ocupat cu jobul si facultatea. O asemenea solutie ne-ar multumi pe amandoi.

Se poate face incredintare de comun acord 2 saptamani la mine si 2 saptamani la ea?
c_mircea, utilizator
buna ziua .
dvs. puteti redacta o astfel de intelegere privind programul de vizitare al minorului .
daca instanta va admite sau nu cererea ramane de vazut .
personal nu cred in acea hotarare de care v-a spus mama dvs.
care a r mai fi sensul sa se ceara incredintarea minorului de catre unul dintre parinti si stabilirea unui program de vizitare pt. celalalt parinte ??

ps daca sotia risca sa fie condamnata penal , nu ar fi mai indicat sa solicitati dvs. incredintarea minorei ??
Roxana alina Stancu , Avocat
in 99% copilul este incedintat mamei.
Bun.. ideea este in felul urmator.
Vizitele acestea se hotarasc dupa o anumita grila? Sau cum?
Parintele are de ales intre, exemplu: 2 weekenduri, sau o data la luna, sau vacantele, etc?
Asta e chestia care nu o inteleg.
Principalul lucru care conteaza in aceste cazuri este principiul respectarii interesului superior al minorului.
Nu are importanta programul parintilor, disponibilitatea acestora, situatia materiala, s.a.m.d.
Un copil la varsta frageda ar putea avea probleme de adaptabilitate daca locuieste doua saptamani la un parinte si apoi urmatoarele doua saptamani la celalalt parinte.
Practic de fiecare data ar trebuie sa o ia de la inceput si sa nu uitam ca schimbarea, in general, inseamna stres.
Incredintarea copilului minor spre crestere si educare precum si stabilirea programului de vizitare trebuie sa respecte drepturile copilului, sa fie stabilite in interesul sau si sa aiba logica in ceea ce priveste stabilirea lor.

Legea nu prevede nici un program de vizitare si nici o varianta de astfel de program.

Pentru detalii suplimentare consultati si Legea nr 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului.
ContSters84518, utilizator
Bun.. deci eu ma duc in instanta si spun "onorata instanta doresc sa-mi vizitez copilul" ? Iar instanta imi face program de vizitare ?
c_mircea, utilizator