Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - 2 întrebãri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - 2 întrebãri

1. Cum este mai avantajos când se face cerere de partaj: să ceri imobilul (având în vedere că minorul mi-a fost încredințat mie) sau să cer sultă pentru partea ce mi se cuvine?
2. Ce modalități de scurtare a partajului există în condițiile în care partea adversă vrea să-l lungească cât mai mult, deoarece îi convine pentru că locuiește singură acolo, iar eu cu copilul în chirie?
Mulțumesc!
Evaluarea se efectueaza de catre experti desemnati de catre instanta prin tragere la sorti.Aveti de asemenea posibilitatea ca pe langa expertul desemnat sa solicitati si un expert consilier ales si bineinteles platit de dvs.
Daca aveti o contributie mai mare decat a sotiei la achizitionarea imobilului ( venit mai mare) puteti solicita o cota majorata, insa aceasta va trebui si dovedita.
Apoi in situatia unei astfel de solicitari va trebui sa timbrati cu 3 % din valoarea apartamantului plus o taxa de timbru la valoare pe diferenta solicitata.
Concluzie:-angajati avocat pentru pentru ca partajele de bunuri comune sunt procese delicate in care este neaparat nevoie de asistenta juridica a unui avocat, mai ales ca modul de aparare nu poate fi descris si explicat pe un forum.